Mnoho vecí z tohto zoznamu poznáte. Aj napriek tomu nezaškodí zopakovať si najdôležitejšie.

1. Vymeňte pneumatiky!

Je to základné pravidlo. Motoristi si naň spomenú s príchodom prvého snehu, takže tento týždeň zaznamenajú pneuservisy prvé objednávky. Samozrejme letné pneumatiky nahradia zimné, ktoré majú mäkšiu zmes a členitejší dezén. Preto lepšie držia auto na ceste pri nižších teplotách, na snehu aj na lade. Ak argumentujete, že sneh už pomaly ani nemáme, tak myslite na množstvo blata na našicch cestách. Nenadarmo majú zimné pneumatiky označenie M+S, čo znamená Mud+Snow, teda Blato+Sneh.

2. Skontrolujte si stierače

Táto maličkosť je podstatná. Na jeseň máme veľa dažďov a práve stierače  nám zabezpečujú čistý pohľad cez čelné sklo. Ak sú staré, rovno si kúpte nové a neváhajte. A nešetrite ani na kvalite, cez rozmazané čelné sklo toho nebuete veľa vidieť. V prípade pohybujúcich sa chodcov najmä v dedinách môže čisté a priehľadné sklo zachrániť život.

3. Kúpte si baterku

Dni sa nám začínajú skracovať, nastupuje obdobie šera a temna. Častejšie sa vyskytnú defekty a s najväčšou pravdepodobnosťou ho budete opravovať za šera. Predpokladáme, že reflexnú vestu a rukavice máte. My vam radíme dokúpiť si do auta multifunkčnú baterku. Dnešné LED svietidlá najú vyššiu svetelnosť, niektoré baterky majú funkciu výstražného svetla a dokážu tak ostatnýh upozorniť na to, že opravujete defekt, okrem toho vám baterka môže poslúžiť aj na to, aby vám osvetlila priestor pred kolesom a vy tak nemusíte hľadať rozkotúľané skrutky potme!

4. Skontrolujte si brzdy

Máte opotrebované brzdové kotúče alebo brzdové obloženie. Tak ich vymňte, brzdy sú najdôležitejšou súčiastkou na aute. Nechajte si zmerať súmernosť bŕzd a nechajte si sich nastaviť. Na jeseň máte na ceste mnoho listov, ktoré sa zmiešajú s prachom a za dažďa vytvoria šmykľavú podložku, ktorá nastavenie bŕzd preverí hneď pri prvom brzdení najmä u starších áut.

5. Akumulátor

Máte staršiu batériu než päť rokov? Tak by ste ju mali čo najskôr vymeniť, ešte pred príchodom nočných mrazov. Najmä ak nechcete ráno zháňať suseda so štartovacími káblami, ktoré by vás z danej situácie vytrhli. Ak už nechcete riešiť akumulátor, zadovážte si aspoň spomínané káble.

Zdroj: majo bóna