Pneumatiky sú jednou z najnamáhanejších súčastí automobilu. Práve preto by sa im vodič mal venovať takmer neustále pozornosť a v prípade potreby ich vymeniť...

1. 10 rokov a dosť

To je limit životnosti pneumatiky. Ak je staršia ako desať rokov, jej správne fungovanie výrobca negarantuje a odporúča jej výmenu. A to aj v prípade, že dezén máte ešte dostatočný a nedosiahol limit opotrebenia. Vek pneumatiky zistíte na bočnici pneumatiky. V oválnom kruhu sa nachádzajú štyri čísla. Prvé dve znamenajú výrobný týždeň, druhé dve znamenajú rok výroby.

2. Dezén

Pneumatika bez dezénu neodvedie vodu, zimná pneumatika sa musí zakusnúť aj do vrstvy snehu, či zmesi vody so snehom, čo znamená, že potrebuje aj hlbší dezén. Výrobcovia odporúčajú minimálne 4 milimetre a tento údaj by ste mali dodržiavať a kontrolovať najmä ak zimné pnaumatiky využívate celoročne.

3. Tlak v pneumatikách

Je to jednoduchý servisný úkon, ktorý zanedbáva väčšina vodičov. Pritom správny tlak nielenže zabezpečí správnu funkciu pneumatiky, ale aj predĺži jej životnosť. Tlak na ktorý by ste mali nahustiť pneumatiky nájdete na stĺpiku dvier, prípadne na veku nádrže z vnútornej strany.

4. Správne skladovanie pneumatík

Toto ročné obdobie sa budú zrejme skladovať letné pneumatiky. Skontrolujte ich vek a dezén, ak sú už staré, alebo opotrebované rovno ich odovzdajte v pneuservise na spracovanie. Nevyhadzujte ich k ceste ako tisíce idiotov. Ak ich plánujete znova obuť, tak pneumatiku umyte, odstráňte kamienky z dezénu a tak ju uskladnite. Ak ju skladujete na disku, tak ju taktiež najprv očistite a môžete ju natlakovať na vyšší tlak. Ak môžete uskladnite ich zvlášť, neskladuje ich naskladané na sebe, kúpte si za pár eur držiak na pneumatiky. Samozrejme nezabudnite vyznačiť na ktorej strane auta ste pneumatiku mali namontovanú.

5. Správny výber

Posledným bodom je správna voľba pneumatík. Tento rok nás zrejme čakajú zasnežené cesty, takže zrejme prezujú aj tí, čo zvyčajne neprezúvajú. Vyberte si správnu pneumatiku. Záleží na tom, aké auto máte. Pozrite si testy pneumatík a zistite, ktorá pneumatika je vhodná na vaše auto. Niektoré typy pneumatík fungujú na autách s pohonom predných kolies, niektoré s pohonom zadných kolies a niektoré na autá s pohonom 4x4.