Americká Consumer Reports (CR) je jednou z najstarších neziskových organizácií svojho druhu na svete. Už od roku 1930 pravidelne testuje rôznorodé produkty a služby, aby spotrebiteľom umožnila vyberať si produkty bez vplyvu reklám, ktoré môžu neraz byť zavádzajúce. CR veľmi záleží na nezávislosti, preto sa táto inštitúcia nikdy nepúšťa do marketingových spoluprác a všetky produkty, ktoré testuje, zároveň aj kupuje.

Niektoré automobilky sú v tomto rebríčku úspešné už tradične, iné svojou pozíciou prekvapili
Zdroj: AUTO BILD

Nie je žiadnym prekvapením, že do hľadáčika CR pravidelne spadajú aj automobily. Logicky sa zameriava na značky, ktoré majú zastúpenie v USA, veľká časť z nich však pôsobí aj v Európe. Aj tento v roku 2018 spoločnosť už tradične vydala rebríček 34 automobiliek, ktoré podľa jej prieskumu vyrábajú tie najlepšie vozidlá.

Výsledky sú doslova šokujúce - na prvom mieste sa umiestnila automobilka Genesis, ktorú by tam očakával len málokto. CR však hovorí, že pozícia Kórejcov nie je náhodná. V internom testovaní firmy ich autá uspeli na výbornú, na rovnakej úrovni  je aj spokojnosť klientov, ktorí tieto automobily vlastnia. Vnímaná spoľahlivosť je síce len priemerná, ani tá však nedokázala zabrániť prekvapivému víťazstvu.


>>> Najlepšie značky sveta podľa CR nájdete v galérii <<<


Stále pomerne mladá dcérska značka automobilky Hyundai za sebou nechala aj také etablované mená, akými sú Audi, BMW, Lexus, Porsche či Mercedes-Benz. Fakt, že kórejské automobilky postupne napredujú smerom k vrcholu automobilového priemyslu, však dokumentuje aj výborné umiestnenie značky Kia.

34. miesto: Fiat v interných testoch Consumer Reports dosiahol 58 bodov, preskúšané boli 4 modely. Po započítaní zlej vnímanej spoľahlivosti a podpriemernej spokojnosti majiteľov získal v rozhodujúcom konečnom zúčtovaní 39 bodov.
Zdroj: AUTO BILD

Americké automobilky sa napriek domácej pôde umiestnili v strednej časti rebríčka a zaraďujú sa tak medzi priemer. Do prvej desiatky sa okrem Nemcov či Kórejcov zmestili aj traja japonskí zástupcovia - Subaru, Honda a Toyota. Z domácich výrobcov sa do elitného klubu top desiatich značiek prebojovala len Tesla. Kompletné výsledky nájdete vo veľkej galérii, zoradené sú od 34. miesta až k tomu prvému.

Do konečného skóre jednotlivých producentov sa započítavajú body z intenzívneho interného testovania CR, ale aj spätná väzba majiteľov viac než 640 000 automobilov. Zohľadňuje sa najmä vnímaná spoľahlivosť modelu a celková spokojnosť s konkrétnym vozidlom. Na konečnom skóre sa odzrkadľuje aj štandardná bezpečnostná výbava toho-ktorého typu.

Zdroj: Filip Kadlečík