Kúpa vozidla, či už nového alebo ojazdeného, patrí medzi najväčšie výdavky Slovákov. A nejeden sa z tohto dôvodu musí aj zadlžiť. Jedným z problémov, ktoré sa skôr či neskôr dotknú každého motoristu bez ohľadu na to, či vlastní Porsche alebo Škodu, je korózia. Hoci automobilky v posledných rokoch výrazne zlepšili ochranu vozidiel pred koróziou, nič nie je večné a aj ochranná vrstva podlieha zákonom entropie.

Korózia sa môže začať nenápadne
Zdroj: Dreamstime

Na to, aby sa niekde usadila korózia, postačí malé poškodenie od kamienkov či škrabanček, nad ktorým mnohí mávnu rukou. Lenže práve toto, na prvý pohľad, zanedbateľné miesto sa môže stať spúšťačom dominového efektu. Pokiaľ ho ponecháte neošetrené dostatočne dlho, korózia sa začne šíriť a napokon môže „prežrať“ dieru do plechu. Korózia naviac výrazne znižuje hodnotu vozidla pri opätovnom predaji a majiteľ sa nemôže čudovať, ak za svoje auto dostane nižšiu sumu, než predpokladal.

Korózia sa môže začať nenápadnou „bublinkou“ v laku a následne sa začne rozširovať. V zime situáciu zhoršujú soľné posypy, nakoľko soľ sa stáva urýchľovačom korozívneho procesu. Práve v zimnom období je dôležité častejšie navštevovať umyváreň bez ohľadu na to, či prší, sneží alebo svieti slnko. Rovnaké posolstvo patrí aj pre podvozok, ktorý síce býva chránený, no stačí malé poškodenie a vlhkosť spolu so soľou sa postarajú o zvyšok.

Ďalšou častou príčinou je skrátka nezáujem majiteľa o svoje auto. Nepravidelná údržba a zanedbávanie čistenia majú za následok, že aj nepatrné poškodenie sa častom zhorší a korózia sa rozšíri. Menšie bubliny tak dokážu poriadne „zakvitnúť“ a dôsledkom sú veľké náklady na opravu alebo pokles hodnoty vozidla. Prípadne oboje.

Kde hľadať koróziu

Najväčšou vojnovou zónou vo vozidle sú vnútorné blatníky, ktoré zachytávajú kamienky z pneumatík. I keď výrobcovia pochopiteľne zosilnili ochranné vrstvy, ani tie nie sú večné. Ak kupujete ojazdené vozidlo, zoberte si baterku a pozorne skontrolujte nielen podvozok, ale aj vnútorné blatníky. V miestach, kam dobre nevidíte, použite prsty a skúste nahmatať známky korózie, napríklad, šupinky či zatvrdnuté hrudky. Koróziu zbadáte aj na hnedej farbe, ktorá vám na prstoch zostane.

Exponovanou časťou býva aj predná kapota a nárazník. Poriadne skontrolujte lak, nakoľko biele bodky po kamienkoch bývajú viditeľné. Problém s ich rozpoznaním môžete mať na sivom alebo svetlom laku, ale mali by sa dať nahmatať. Ďalším rizikovým miestom, kde sa môže korózia vyskytnúť, je podlaha po vodičom a spolujazdcom, oblasť pod kobercami v batožinovom priestore a po stranách motorového priestoru. Použite baterku, oči aj hmat.

Opravované časti, či už po nehode alebo po korózii, môžete rozpoznať na zmene zvuku. Neopravovaná karoséria znie na všetkých miestach, s výnimkou plastových, kovovo. Ak sa zvuk zmení z kovového na tlmený, je pravdepodobné, že táto časť vozidla bola opravovaná. Existujú aj merače hrúbky laku, ktoré naznačia gitovanie alebo iné opravy. Pokiaľ vám predávajúci povedal, že auto je v pôvodnom stave, nehavarované a neopravované, zatajil dôležitú informáciu. Čo ešte zatajil? Ruky preč bez ohľadu na výbornú cenu.

V tejto súvislosti ešte malá rada: vyhýbajte sa vozidlu, ktoré má čerstvý lak. Máloktorý motorista nechá prelakovať vozidlo len pre mierne vyblednutú farbu. Oveľa pravdepodobnejšie je lakovanie pre opravu po nehode alebo práve pre koróziu. Karoséria tak môže ukrývať pasce. Namiesto lakovania dnes možno oživiť farbu aj detailingom. Profesionáli dokážu dostať karosériu do stavu, že môžete vystaviť svoje auto na autosalóne. Naviac pri práci určite začínajúcu koróziu odhalia.

Staršie autá nemusíte prelakovať, detailing lak oživí (vozidlo na fotografii malo v tom čase osem rokov)
Zdroj: Soňa Zverková

6 tipov, ako spomaliť korodovanie vozidla

1. Pravidelná údržba je dôležitá, nakoľko odhalí menšie poškodenia a opravy vyjdú oveľa lacnejšie než následné veľké.

2. Pravidelne si sami kontrolujte auto, najmä karosériu. Pokiaľ odhalíte poškodenie, napríklad, škrabance až na plech, čo najskôr podniknite kroky na ich opravu alebo aspoň zakonzervovanie.

3. Pravidelne umývajte vozidlo a postarajte sa najmä o to, aby ste vyčistili aj vnútorné strany blatníkov a podvozok. Predovšetkým v zime.

4. Navoskujte karosériu. I keď vosk nie je všeliek, aspoň na určitý čas dokáže zlepšiť ochranu laku a karosérie.

5. Udržiavajte čistú kabínu. Je dôležité, aby bola čistá aj kabína, najmä koberce počas zimy. Aj v kabíne sa môže zhromažďovať vlhkosť a v zime aj cestná soľ, ktorá môže preniknúť až ku kovu.

6. Ochranné priehľadné fólie sú dobrým riešením, ktoré ochráni karosériu a lak pred kamienkami a škrabancami na parkoviskách a tým aj pred rizikom korózie. Navyše sa dajú pripoistiť k havarijnému poisteniu. Hoci kvalitné fólie nie sú práve najlacnejšie, môžete si zvoliť ochranu aspoň najexponovanejších častí vozidla, napríklad, predného nárazníka, predných blatníkov a kapoty.

Moderné vozidlá najnáchylnejšie na koróziu

Britská spoločnosť Cazana, ktorá sa zaoberá poradenstvom pri kúpe ojazdených vozidiel, vypracovala rebríček desiatich moderných áut najnáchylnejších na koróziu. To, že sa v rebríčku nachádzajú Land Rover a Jeep, nie je nijak prekvapujúce. Tieto modely sa často používajú v teréne, kde dochádza k poškodeniam. Na druhej strane musíme podotknúť, že rebríček vznikol v Británii, kde vládnu predsa len odlišné poveternostné podmienky. Najviac pobrežné oblasti s vysokým obsahom vlhkosti a soli vo vzduchu sú pre koróziu ako stvorené.

1. Ford Fiesta

2. Opel Corsa

3. Land Rover Range Rover Sport

4. Ford StreetKa

5. Toyota RAV4

6. Jeep Wrangler

7. VW Polo

8. Mini Cooper

9. Ford Ka

10. Fiat Grande Punto

Zdroj: Soňa Zverková