Vyberáme z nich 10, ktoré by ate mali poznať pred tým, ako sa s autom vyberiete na dovolenku.

 
10 noviniek, s ktorými by ste v roku 2017 mali rátať na európskych cestách!
 V niektorých krajinách sa dopravné predpisy zmenili, dajte si pozor, aby vás novinky nezaskočili... (Foto: Shutterstock)

1. Vo Francúzsku pozor na zatmavené sklá!

Ak máte na aute zatmavené predné bočné sklá, do Francúzska s ním radšej nejazdite. hrozí vám totiž pokuta vo výške až 35 eur. Rozhoduje o nej policajt, podľa toho, či vidí na posádku, respektíve cez auto. Dôvodom je vyššia bezpečnosť pri kontrolách.

2. Motorkári potrebujú vo Francúzsku rukavice

Špeciálne motorkárske rukavice sa stali súčasťou povinnej motorkárskej výbavy vo Francúzsku, platí to aj pre spolujazdca.

3. V Rakúsku radary nemerajú len rýchlosť

Fotografia z radaru môže po novom v Rakúsku slúžiť aj ako dôkaz pre vymáhanie pokút za telefonovanie za volantom, nepripútanie sa, jazdu na motorke bez prilby a ďalšie

4. V Rakúsku majú novú značku, upravuje parkovanie

V Rakúsku schválili novú dodatkovú tabuľu so symbolom zástrčky, na mieste kde je, môžu parkovať len elektromobily

5. Zákaz fajčenia v aute v Škótsku

V Anglicku aj Taliansku už platí, najnovšie ho zaviedli aj v Škótsku. Ak máte v aute deti alebo osoby do 18 rokov, nefajčite v ňom, inak riskujete 100-eurovú pokutu.

6. V Holandsku na elektrobicykloch potrebujete prilbu

Platí to s jedinou výnimkou, ak má bicykel maximálnu možnú rýchlosť na elektrický pohon menšiu než 25 km/h

7. Vo Francúzsku musia mať deti na bicykli prilbu bezpodmienečne

Pre deti do 12 rokov je prilba bezpodmienečne nutná, platí to aj v prípade, ak sa dieťa vezie ako spolujazdec, napríklad v detskej sedačke

8. V Európe začína platiť nové značenie pohonných hmôt

Kvôli zmätkom s lokálnymi názvami pohonných hmôt sa k nim postupne pridáva aj jednotné celoerópske označenie. Benzín bude mať E v krúžku a k tomu číslo, teda E5, E10 alebo E85. Nafta bude vo štvorci s písmenom B - teda 7, 10, 20, 30 alebo 100. Čísla značia podiel biozložky, takže napríklad súčasný Natural bude E5. Alternatívne palivá budú v kosoštvorci so svojou obvyklou skratkou.

9. V Británii sa výrazne zvýšili pokuty za prekročenie rýchlosti

Odvíjajú sa od výšky týždenného platu a histórie priestupkov šoféra. Strop na diaľniciach je stanovený až na 3-tisíc eur.

10. V Chorvátsku zdraželi diaľnice aj jedlo

V priemere sa mýtne na diaľniciach zvýšilo o 5 percent, v hlavnej turistickej sezóne, teda od 1. júna do 1. októbra to bude približne o 10 percent. Zároveň sa zvýšila DPH za pohostinské služby z 13 na 25 percent, čo sa odrazí v cenách jedál aj nápojov.