Ak si dnes chcete kúpiť jazdený automobil z druhej ruky, máte našťastie k dispozícii niekoľko rôznych variantov. Nie je síce optimálny čas na kúpu jazdenky z hľadiska vývoja cien, no niekedy človek nemôže čakať na priaznivejší trhový vývoj. Presne v takej situácii sa ocitla naša kolegyňa z vydavateľstva, ktorá nás požiadala o pomoc s kúpou vozidla z druhej ruky.

Zvažovali sme niekoľko možností. Návštevu autobazárov a výber auta na mieste sme vylúčili pre slabú možnosť voľby. Zvlášť v súčasnej situácii, keď prísun áut do ponuky zoslabol, je ponuka bazárov veľmi úzka. Výber z menšieho počtu áut v bazároch by nás len zbytočne nútil robiť kompromisy. Nehovoriac o pandemickej situácii, kvôli ktorej sme sa radšej fyzickej návšteve vyhli. Vedeli sme, že vozidlo chceme hľadať na internete. Mohli by sme to urobiť na portáloch tradičných bazárov, no tie spravidla neponúkajú plne digitálnu a bezkontaktnú kúpu vozidla. Individuálne vyhľadávanie a dovoz neovereného auta zo zahraničia taktiež nepripadali do úvahy. Po zvážení všetkých pozitív a negatív sme sa rozhodli vyskúšať službu Carvago a nájsť budúce auto pre kolegyňu práve cez toto online trhovisko. Aká bola naša skúsenosť?

Kúpa vozidla cez Carvago

Carvago využíva užívateľské prostredie, ktoré je intuitívne a jednoduché a tak vyhľadávanie vozidla prebieha bez problémov. Naša kolegyňa hľadá auto, v ktorom by mohla príležitostne odviezť svoje vnúčatá, no stále jej záleží na kompaktných rozmeroch. Je pre ňu kľúčový dobrý prístup na predné i zadné sedadlá, ale aj obstojný batožinový priestor vhodný na prípadný prevoz detského kočíka.

Po zadefinovaní základných očakávaní sme sa zhodli na tom, že hľadáme automobil v kategórii MPV. Jednoducho sme si navolili segment, v ktorom chceme vyhľadávať. Rovnako ľahko sme systému zadefinovali, že hľadáme vozidlo s nájazdom pod 100 000 kilometrov, maximálne 10 rokov staré a s cenovkou do 10 000 eur. Ideálne však rátame s cenou okolo 9 000 eur.

Kupujúca si z ponuky vybrala sivý Opel Meriva.
Zdroj: Carvago

Vozidlo má byť benzínové a napriek našim odporúčaniam sa kupujúca rozhodla zostať pri manuálnej prevodovke, ktorú pozná celý život. Nie každý príde na chuť automatu. Na farbe nezáleží, no preferujeme decentné béžové a sivé odtiene, čo sa dá pri vyhľadávaní ľahko odkliknúť. Z výbavy vozidla nám najviac záleží na prítomnosti vyhrievaných sedadiel, klimatizácie, navigácie, tempomatu a parkovacích senzorov. 

Po určení všetkých spomínaných preferencií nám Carvago ponúklo niekoľko desiatok automobilov, no našu pozornosť si nakoniec získal Opel Meriva s 1,4-litrovým agregátom vo výbave Innovation. Do bodky spĺňa všetky naše očakávania a navyše ešte podľa detailného popisu vozidla vieme, že ponúka vyhrievaný volant či senzor dažďa a šera, ktoré sú príjemnými bonusmi. S cenovkou 9 399 eur sa zmestíme do nášho rozpočtu a ešte nám zostanú nejaké peniaze na ďalšie poplatky spojené s kúpou vozidla.

Nákup vozidla cez Carvago.
Zdroj: Carvago

Po kliknutí na tlačidlo “kúpiť” Carvago v rýchlosti overilo, či je tento inzerát ešte aktuálny. Je, skvelé. Okamžite oceňujem transparentný prístup tohto portálu ku kúpe vozidla. Vidím, že certifikovaná technická kontrola vozidla CarAudit stojí 79 eur a aj ďalšie položky sú prehľadne vypísané a ja ako zákazník nestrácam prehľad o službách a s nimi spojených výdavkoch. Temperamentným povahám síce môže chýbať dohadovanie o cenách a službách v klasickom bazáre, ja k nim však nepatrím a tieto momenty si rád odpustím. 

V rámci CarAuditu sa detailne kontroluje 270 parametrov.
Zdroj: Carvago

Keďže ideme mierne nad rozpočet a kupujúca by si rada zachovala hotovostnú finančnú rezervu, zvažujeme možnosť financovania vozidla. Dovoliť si môže vysokú akontáciu na úrovni 85 %, čo znamená, že zaplatí 8 969 eur a potom ešte 24 mesiacov bude mesačne doplácať 71 eur. Auto je mierne nad rozpočet, no takto si ho môže dovoliť a navyše si zachová aj finančný vankúš.

CarAudit nie je jediný dôvod

Po záväznej objednávke auto prešlo kontrolou CarAudit, v rámci ktorej  certifikovaný mechanik detailne skontroloval na vozidle 270 parametrov. Výsledok niekoľkohodinovej inšpekcie, ktorá zahŕňa aj polhodinovú skúšobnú jazdu, sme s kupujúcou mali k dispozícii v priebehu dvoch pracovných dní a okrem detailnej správy o technickom stave dostávame aj fotodokumentáciu a odporúčanie Carvago ohľadom kúpy automobilu. Vozidlo v nej bolo ocenené pozitívne a dodatočná fotodokumentácia nás utvrdila v tom, že toto by mohla byť správna voľba na ďalšie roky.

Carvago vie doviezť auto prihlásené na slovenské značky až domov.
Zdroj: Carvago

Doručenie a vybavenie doplnkových služieb už prebiehalo úplne mimo nášho dohľadu, po dovoze si kupujúca vozidlo prebrala a celý nákup hodnotila na výbornú a my tiež. Navyše, Meriva je chránená šesťmesačnou zárukou, takže kupujúca vie, že ak by sa na nej niečo pokazilo, má sa na koho obrátiť. A ak by sa jej auto nepáčilo, mohla ho v rámci 14 dní vrátiť bez udania dôvodu.

Z tejto pozitívnej skúsenosti vzišlo 10 dôvodov, pre ktoré odporúčame kúpu auta online práve cez Carvago:

  • Žiadny nátlak predajcu, všetko sme vyriešili v úplnom pokoji v domácom prostredí.
  • Široký výber automobilov - v kategórii MPV sme celkovo vyberali z viac než 31 000 vozidiel.
  • Prehľadné užívateľské prostredie Carvago.
  • Možnosť filtrovať si výsledky do posledného detailu podľa výbavy či napríklad farby karosérie alebo interiéru.
  • Transparentný a jednoduchý priebeh nákupu s poctivým informovaním o cene vozidla, ale aj doplnkových služieb.
  • Možnosť získať overené financovanie rýchlo a jednoducho.
  • Bezpečný nákup vozidla vďaka funkcii CarAudit.
  • Bezstarostný nákup čo sa týka prihlasovania vozidla či jeho dopravy - príde doslova až pred vaše dvere.
  • Šesťmesačná záruka dáva čas na odhalenie prípadných chýb vozidla, je možnosť doplatiť si za 2-ročnú záruku.
  • Možnosť vrátiť vozidlo do 14 dní bez udania dôvodu.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Carvago.