1. Jazda v ľavom pruhu

Najmä tá bezdôvodná je častou chybou, ktorej sa mnohí vodiči dopúšťajú. Buď nedávajú pozor, alebo auto idúce za nimi ignorujú,prípadne sa im jazda v ľavom pruhu zdá jednoducho bezpečnejšia, plynulejšia, alebo dokonca rýchlejšia. Každopádne ľavý pruhu na diaľnici slúži na predbiehanie, no vzhľadom na hustotu premávky ostávajú mnohí vodiči v ľavom pruhu tak dlho, kým vidia v diaľke nejaký kamión. Zvyčajne si nevšimnú, že za nimi sa už vytvoril súvislý pruh áut, ktoré sú mnohokrát rýchlejšie ako „vedúce" auto kolóny. Podotýkame, že pravý pruh býva v takýchto prípadoch väčšinou voľný.

2.Smerovky

Je to pomaly národný šport,. Každý druhý vodič ignoruje pri odbáčaní, či predbiehaní smerovky. Táto maličkosť má však na svedomí nejednu nehodu. Napríklad vodič nepoužívajúci smerovky je pre ostatných účastníkov cestnej premávky a najmä motorkárov ťažko čitateľný. Nepoužívanie smerovky hnevá najmä na križovatkách, keď sa kvôli ignorantovi nemôžu ostatní včas pripojiť z vedľajšej cesty. Takisto je smerovka pri predbiehaní upozornením pre ostatných, ktorí by napríklad prebiehali kolónu. Prednosť pri predbiehaní má vodič, ktorý začal predbiehací manéver skôr, samoozrejme so zapnutou smerovkou.

3.Spätné zrkadlá

Pohľad do nich je rovnako dôležitý ako pohľad dopredu. Dobrý vodič si kontroluje aj dianie za autom napríklad keď brzdí na diaľnici, kvôli kolóne. Ak sa niekto odzadu blíži, môže ho upozorniť výstražnými svetlami, prípadne preblikaním brzdových svetiel. Taktisto je spätné zrkadlo dôležité v prípade predbiehania, vodič sa môže uistiť, či niekto iný nezačal predbiehací manéver. Niektorí ignoranti však odmietajú pozrieť sa do zrkadla aj v prípade, že za nimi ide sanitka, prípadne policajné vozidlo samozrejme so zapnutými majákmi.

4.Telefonovanie

Zlozvyk číslo jeden. Má na svedomí mnoho predných nárazníkov a zrejme aj nejaké nehody s následkami na zdraví, či životoch. Najnebezpečnejšie je písanie správy, ktoré má za následok sklopenie zraku, prestrenia a nesledovanie diania pred autom. Najmä v mestách pri hustej premávke má za následok kolíziu. Telefonovanie je tiež nebezpečné, no v danom prípade má vodič uprený pohľad dopredu. Chyby, ktoré takýto vodič robí je jazda bez smeroviek, prípadne prehliadnutie auta vo vedľajšom pruhu, alebo pomalé reakcie napríklad pri čakaní na červenú. Tak, či onak, používajte funkciu telefonovanie bez rúk, prípadne si dajte do ucha slúchadlá.

5.Zipsovanie

Je to najjednoduchšia a najefektívnejšia forma prejazdu v prípade zbiehania sa jazdných pruhov. Logika je jednoduchá jeden vodič púšťa jedného z vedľajšieho pruhu. Jasné ak facka. A napriek tomu ho mnohí vodiči nezvládajú, sú schopní zatvárať druhého prípadne iní sa tlačia dopredu a tam sa snažia zaradiť ignorujúc tak koniec ich jazdného pruhu. Oba typy vodičov iba zvyšujú mieru zápchy a zdržujú všetkých ostatných.

6.Zatváranie

zrejem ste to už zažili. Prebiehate, chcete sa zaradiť do medzery medzi dvoma autami, no vodič, ktorého predbiehate vám zrýchli a priestor jednoducho uzatvorí. Samozrejme v protismere sa už blíži vozidlo a tak vy musíte buď predbehnúť ešte jedno vozidlo, alebo sa zaradiť za agresívneho vodiča.

7.Vybrzďovanie

V tomto prípade vodič, ktorý sa ponáhľa na diaľnici sa tlačí na pred ním idúce auto dostane upozornenie krátky zošliapnutím brzdového pedálu. A to aj v prípade, že daný vodič „obsadil" ľavý pruh bezdôvodne a vodiča, ktorého naschvál brzdí nechce pustiť pred seba. Len tak, zo zábavy.

8. Parkovanie cez dva boxy

Poznáme z preplnených obchodných centier. Niektorí dôležití vodiči potrebuje ochrániť svoje dvere pred obúchaním jednoduchým manévrom. Obsadia dva boxy. V ich vlastných očiach sú títo šoféri nesmierne šikovní, v očiach ostatných to sú ....! Bez komentára, dúfam, že nie ste v tejto skupine.

9. Trúbenie v zápche

V pondelok ráno, to na príjazdoch do niektorých miest zažívame celkom pravidelne. Kolóna stojí, tam vpredu je nejaký problém a niektorí z vodičov stratí nervy, čomu sa nečudujeme, a začne trúbiť. Nevyrieši tým nič, ostatných zbytočne znervozní aj tak, no aj tak trúbi.

10.Pomalé rozbiehanie sa

Aj tento typ vodiča musíte poznať. Na semafore sa rozsvieti zelená a prvé auto v kolóne má čas. Začne sa rozbiehať rýchlosťou taxikára z Nových Zámkov, ktorý konečne získal zákazníka. Autá stojace za ním môžu pozerať na semafor, ktorý čoskoro preskočí naspäť na červenú. Pomalé rozbiehanie sa je iritujúce, znervozňujúce a zároveň pre plynulosť premávky ruinujúce.

Zdroj: majo bóna