ikona

Poradca Nízka cena i spotreba? Najlepšie autá do rodiny

Foto: AUTO BILD/Autobazar.SK

28.9. 2018 11:45 Nie vždy sa oplatí plávať po prúde. V automobilovom svete to platí obzvlášť. Ľudia si dnes ako rodinné autá kupujú najmä SUV. Naozaj tu nie je žiadna rozumnejšia alternatíva?

Segment MPV zažíval rozkvet najmä v predchádzajúcej dekáde. Výrobcovia sa predháňali v tom, kto vymyslí flexibilnejší interiér s väčším vnútorným priestorom a praktickosťou. Rodinné minivany však potom postupne zhltla vlna SUV a zamietla ich na okraj verejného záujmu. My si stále myslíme, že neprávom.

MPV boli kedysi populárne, potom ich však prevalcovali SUV
MPV boli kedysi populárne, potom ich však prevalcovali SUV
Zdroj: AUTO BILD/Autobazar.SK

Na druhú stranu, nižšia popularita modelov kategórie MPV má svoje výhody. Ak by sme si pre rodinu zaobstarali vozidlo s touto karosériou, bolo by to s vedomím, že sme ušetrili už pri kúpe. Vec sa má totiž tak, že nižší záujem znamená aj nízke až žiadne nafukovanie cenoviek. Vďaka tomu sa i relatívne nové jazdenky dajú kúpiť za atraktívne peniaze.

Najdrahšie vozidlo v tomto zozname stojí 19 900 eur, treba však vziať do úvahy, že ide o slušne vybavený Mercedes-Benz s nájazdom nižším než 30 000 kilometrov. Predstavte si, že by ste za takéto peniaze hľadali ekvivalentne priestranné a praktické SUV. Vo väčšine prípadov by ste ho poriadne preplatili.


TOP 10 úsporných a cenovo dostupných MPV v galérii


Karoséria MPV naviac má oproti moderným SUV má i ďalšiu výhodu. Ide o fakt, že rodinné minivany majú štandardnú svetlú výšku, nižšie ťažisko a rozumnejší odpor vzduchu. Dá sa preto očakávať, že pri jazde na tomto type automobilu budete v porovnaní s SUV šetriť palivo na každom kilometri. To je nielen ekologické, ale i racionálne.

Dôkazom schopnosti úspornej prevádzky je i test, ktorý vykonali naši nemeckí kolegovia. Do parády si vzali desať MPV-čiek, pričom každé z nich absolvovalo rovnakú testovaciu trasu, ktorá sa skladá z jazdy po diaľnici, meste, ale i vidieku. V galérii nájdete rebríček MPV zoradený podľa výsledkov tohto testu spotreby. Ku každému automobilu sme prostredníctvom webu Autobazar.SK naviac našli jeden exemplár, ktorý je práve v predaji na Slovensku. Vybrali by ste si tu?

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia