V máji minulého roka Renault oznámil, že ruší svoje aktivity na území Ruskej federácie. Tie zahŕňali spoluprácu s tamojším koncernom AvtoVAZ, ktorý v moskovskej továrni okrem iného vyrábal aj model Duster (pod značkou Renault). Hoci si Renault nechal zadné vrátka, moskovská továreň slúži na výrobu moderných Moskvičov.

Rusko nemá s výrobou moderných automobilov veľa skúseností: v podstate všetky konkurencieshopné autá vyrobené v Rusku boli vyvinuté západnými spoločnosťami. Samotný Moskvič, ktorý výrobu ukončil pred viac ako 20-timi rokmi, ponúkal vozidlá, ktoré jednoducho nedokázali držať krok so západnou konkurenciou. Zdá sa, že sa Rusi poučili a znovuzrodenie Moskviča už nebudú mať úplne vo vlastných rukách.

Nie je ruské ako ruské

Nový mestský crossover dostal jednoduchý názov: Moskvič 3, no s Moskvou v názve nemá spoločné prakticky nič okrem montáže. V skutočnosti totiž ide o čínsky automobil JAC JS4, ktorý príde do Ruska rozmontovaný, aby mu v moskovskej továrni nahradili logá a opäť ho zmontovali dokopy.

Moskvič 3
Zdroj: Moskvič

Nenechajte si ujsť galériu k článku

Pôvodné plány výroby na minulý rok rátali so 600 vyrobenými kusmi, pričom polovica z nich mala mať osadené plne elektrické ústrojenstvo. Rusi však narazili na mnoho problémov (okrem iného tamojšia infraštruktúra pre elektromobily), a tak sa novinka spolieha výhradne na 1,5-litrovú turbobenzínovú štvorvalcovú pohonnú jednotku s výkonom 110 kW (150 koní) a krútiacim momentom 210 Nm. Tá môže byť spojená buď so 6-stupňovým manuálom alebo s CVT prevodovkou.

Lacnejší než škodovka

Novinka sa má na domácom trhu predávať za cenu tesne pod 2 milióny rubľov, čo je v prepočte (pri kurze v čase písania článku) necelých 26-tisíc eur. To, samozrejme, nie je málo, no len pre porovnanie, konkurenčná Škoda Karoq sa v Rusku predáva zo skladových zásob (keďže dodávky nových vozidiel sú pozastavení) za 2 716 000 rubľov, teda v prepočte o celých 10-tisíc eur viac.

Pri prehliadaní cenníka však okamžite zbadáme rozdiely medzi oboma autami. Variabilita nového Moskviča je totiž výrazne obmedzená: na výber je 5 farieb karosérie (biela, šedá, čierna, červená a modrá) a aktuálne je k dispozícii len jedna pohonná jednotka. Na druhej strane, v štandardnej výbave potom dostanete infotainment s 10,25-palcovou obrazovkou či cúvaciu kameru.

Moskvič 3
Zdroj: Moskvič

Nenechajte si ujsť galériu k článku

Tento rok má ponuku doplniť 1,6-litrový atmosférický štvorvalec s výkonom 80 kW (109 koní), ktorý má potlačiť cenu ešte o čosi nižšie. Moskvič plánuje v tomto roku vyrobiť približne 50-tisíc kusov. Len čas ukáže, či bude novinka konkurencieschopná, hoci s masívnym odchodom automobiliek z ruského trhu pravdepodobne nebude mať čomu konkurovať...

Anketa: Má podľa vás rusko-čínsky Moskvič šancu preraziť?

Mohlo by vás zaujímať