Mercedes GLE 450 AMG Coupé

Novinky Mercedes GLE Coupé: Odpoveď na X6

Foto: Mercedes

10.12. 2014 16:03 V januári absolvuje premiéru SUV so strešnou líniou evokujúcou kupé. Zatiaľ príde so šesťvalcami vrátane verzie AMG Sport.

Nech si myslíte o dizajne BMW X6 čokoľvek, úspešnosť tomuto modelu nemožno uprieť. Mníchov preto v súčasnosti vyrába už jeho druhú generáciu a konkurencia stále vymýšľa, ako si z trhového koláča ukrojiť. Mercedes svoju víziu predstavil v Pekingu a množstvo fotografií vývojových prototypov dokazovalo, že s ním počíta aj vo výrobe. Sériová verzia sa dnes dostala na svet.

Mercedes GLE Coupé je odpoveďou na BMW X6
Mercedes GLE Coupé je odpoveďou na BMW X6
Zdroj: Mercedes

Vo finále nesie označenie GLE Coupé. Je teda prvým vozidlom korešpondujúcim s celoplošným plánom na úpravu modelovej nomenklatúry. Už jeho meno našepkáva, že základom bola trieda ML, ktorá sa bude po omladení volať GLE. Prívlastok Coupé však deklaruje odklon od klasických SUV. Od nich sa novinka výrazne líši líniou strechy evokujúcou triedu dvojdverových áut.

GLE 450 AMG s vlastným dizajnom

Koncept je pretavený do produkčného auta pomerne verne, jeho základné tvary sa nezmenili. Odlišné sú viaceré detaily ako nárazníky či spätné zrkadlá, no inak nie je úprav veľa. Asi najvýraznejšou sú zadné svetlá. Sériový model nemá jednoliaty pás diód, ale dvojicu horizontálne orientovaných kúskov pripomínajúcich dvojdverové triedu S.

Na fotografiách môžeme vidieť, že k dispozícii budú minimálne dva dizajnové varianty päťdverového SUV. Model GLE 450 AMG má vlastný výzor, od civilných kúskov sa odlišuje maskou chladiča i tvarom viacerých ďalších dielcov karosérie, ktoré majú agresívnejšie línie. Jeho dominantný postoj umocňujú 21-palcové disky kolies, ktoré môžu byť za príplatok ešte o jeden prštek väčšie.

Interiér neprináša prekvapenia, vo veľkej miere sa ponáša na východiskový model. Odlišnosťou je voľne stojaci displej multimediálneho systému, volant a niekoľko ďalších detailov. Najzaujímavejšie bude sledovať, ako sa konštruktéri popasovali so súbojom medzi klesajúcou líniou strechy a miestom pre hlavy zadných pasažierov. Zábery týchto partií sme však zatiaľ nevideli.

Interiér je takmer identický s triedou ML
Interiér je takmer identický s triedou ML
Zdroj: Mercedes

Zatiaľ iba s prepĺňanými šesťvalcami

Mercedes sa pýši najmä už spomínanou verziou GLE 450 AMG, ktorá je pilotným zástupcom nedávno ohlásenej línie AMG Sport. Na jej pohon slúži dvakrát prepĺňaný trojlitrový šesťvalec, ktorý dokáže spaľovaním benzínu vyvinúť výkon 270 kW (367 k) a krútiaci moment 520 Nm. V ponuke bude aj slabšia verzia GLE 400 dosahujúca parametre 245 kW (333 k) a 480 Nm.

Na ocot nezostanú ani priaznivci nafty, ktorí budú môcť siahnuť po prevedení GLE 350d. Jeho srdcom je opäť trojlitrový šesťvalec. Diesel ponúka 190 kW (258 k) a 620 Nm. Všetky motorizácie majú byť spriahnuté s deväťstupňovým automatom a pohonom oboch náprav. Štandardne delí krútiaci moment v pomere 50:50, pri variante AMG Sport posiela 60% dozadu. V budúcnosti sa má do portfólia zaradiť aj plnohodnotný model AMG poháňaný motorom 5.5 V8.

Špičkou ponuky bude verzia GLE 450 AMG
Špičkou ponuky bude verzia GLE 450 AMG
Zdroj: Mercedes

Živý debut má Mercedes GLE Coupé absolvovať zhruba o mesiac na autosalóne v Detroite. Predstavenie na severoamerickej pôde nie je náhodné, práve tamojší trh by mal byť pre nevšedne tvarované SUV jedným z najdôležitejších. Kedy sa novinka dostane do predaja a aká bude jej cena ešte nevedno, pravdepodobne sa to dozvieme počas premiéry.

Video

Diskusia