Novinky Zamestnanci Audi Hungaria sú pripravení štrajkovať

Foto: Audi Hungaria

17.1. 13:00 Odborári v Audi Hungaria vyhlásili štrajkovú pohotovosť po tom, čo odmietli návrh vedenia na zvyšovanie platov a ďalšie bonusy. Vedenie predložilo novú ponuku, o ktorej sa odborári poradia tento týždeň. Štrajková pohotovosť zatiaľ trvá.

Automobilová spoločnosť Audi Hungaria v severomaďarskom Györi v stredu ponúkla odborárom nový mzdový návrh, ktorý okrem pôvodného návrhu rastu miezd o 10 percent s platnosťou od 1. januára tohto roka a o ďalších 10 percent od 1. januára 2020 obsahuje aj ďalšie bližšie nešpecifikované prvky. Podľa agentúry MTI o tom informovalo tlačové oddelenie automobilky.

Nezávislý odborový zväz Audi Hungaria (AHFSZ) pôvodný návrh, ktorý bol zo strany zamestnávateľa koncom roka v poradí už štvrtý, neuspokojil odborárov, v pondelok ho odmietli a v utorok zriadili štrajkový výbor. Rokovaciu skupinu štrajkového výboru ale poverili pokračovaním vo vyjednávaní.

Decembrová požiadavka AHFSZ okrem iného bola, že mzdová dohoda sa bude týkať jedného roka, že základná mzda s aplikovaním kombinovaného rastu by mala dosiahnuť 18 percent, najmenej však 75 000 forintov (232,34 eura). Predseda AHFSZ Sándor Németh pre MTI uviedol, že štrajkový výbor nový návrh prerokuje vo štvrtok.

Komunikačné oddelenie automobilky zdôraznilo, že jej vedenie považuje súčasnú mzdovú úroveň s balíkom návrhov na jej zvýšenie za konkurencieschopnú a za jednu z najlepších v Maďarsku, a že vedenie sa naďalej usiluje o dohodu s odborármi. 

V győrskom závode spoločnosti Audi, ktorý je najväčším závodom na výrobu motorov na svete a druhým najväčším podnikom v Maďarsku, bol od jeho založenia v roku 1993 iba jeden dvojhodinový výstražný štrajk. Zamestnanci prerušili prácu pred dvoma rokmi, takisto pre neúspešné vyjednávanie o mzdách.

(TASR)

Zdroj: TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia