Očakávať, že niekedy cesty budú v tak dokonalom stave, že vodiči budú môcť úplne zabudnúť na existenciu výtlkov, je asi utópia. Predsa sa však zdá, že čoskoro nás aspoň budú trápiť menej. Naznačuje to vývoj, ktorým sa aktuálne uberá najnovšia generácia automobilov Mercedes-Benz, trieda S, C či EQS sa vyznačuje pokročilou schopnosťou komunikácie Car-to-X.

Mercedes-EQ EQS.
Zdroj: Mercedes-EQ

Vďaka neustálemu internetovému pripojeniu vedia technologicky najpokročilejšie Mercedesy komunikovať nielen so smart domácnosťami, ale napríklad aj medzi sebou. Nemalo by trvať dlho, kým tieto automobily dostanú nový systém, ktorý bude monitorovať náhle rázy spôsobujúce šoky odpruženiu prednej i zadnej nápravy.

Akonáhle bude náraz kolies smerom k dorazom dostatočne intenzívny a silný, systém ho vyhodnotí ako stav spôsobený prejazdom cez výtlk. Následne jeho presnú polohu nahrá do cloudového úložiska Mercedes-Benz, ktoré potom na existenciu potenciálne nebezpečného miesta upozorní ďalších vodičov, ktorí budú danou lokalitou prechádzať.

Mercedes-Benz EQS.
Zdroj: Mercedes-Benz

Skvelý systém má v súčasnosti iba niekoľko chýb - obmedzuje sa na relatívne úzke spektrum vozidiel automobilky zo Stuttgartu, ktoré navyše musia mať aktivované služby Mercedes Me. Tak isto sa ešte stále musí nájsť jeden nešťastník, ktorý výtlk ako prvý "odhalí" pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Na druhú stranu treba pochváliť, že upozornenie bude využívať frázu "Look out, pothole!", čiže nepôjde o žiadne nepríjemné pípnutie. Ostáva nám len dúfať, že nebude trvať dlho, kým komunikácia medzi autami nebude limitovaná len podľa príslušnosti k tej-ktorej automobilke.