Forester na trh prišiel v roku 1997, odvtedy si vybudoval povesť bezpečného, univerzálneho a spoľahlivého spoločníka. Za posledných 25 rokov sa v Európe predalo vyše 357 000 týchto vozidiel, čo znamená, že ide o jeden z najpredávanejších modelov v portfóliu značky. Úhrnný globálny objem výroby činí okolo 4,5 milióna vozidiel. Najnovší Forester prináša omladený dizajn, nové bezpečnostné funkcie, väčšiu odolnosť, nové komfortné prvky a vylepšené jazdné vlastnosti.

Forester pre rok 2022 je bezpečnejší než kedykoľvek predtým. Už v štandardnej výbave prináša vylepšené bezpečnostné funkcie v rámci najnovšej, teda štvrtej generácie asistenčnej technológie EyeSight. Modernizovaný bezpečnostný systém ponúka širšie, takmer dvojnásobné zorné pole a 11 bezpečnostných funkcií, z čoho tri sú nové. Ide napríklad o funkciu automatického núdzového riadenia, adaptívny tempomat so systémom udržiavania vozidla v strede jazdného pruhu a systémom prevencie opustenia jazdného pruhu, ktoré dokážu rozoznať aj trávu alebo okraj cesty ako deliacu líniu.

Subaru Forester - modelový ročník 2022.
Zdroj: Subaru

Protikolízny brzdový systém teraz ponúka rozšírenú podporu prevencie kolízií na križovatkách. Subaru Forester pre rok 2022 prináša vylepšený systém monitorovania vodiča, ktorý prostredníctvom technológie rozpoznávania tváre upozorňuje vodiča, keď počas jazdy zistí známky únavy či straty pozornosti, a taktiež dokáže automaticky upraviť nastavenia sedadla, vonkajších spätných zrkadiel a klimatizácie podľa preferencií konkrétneho vodiča. Nová je aj funkcia ovládania gestami, vďaka ktorej môže vodič zvyšovať a znižovať nastavenú teplotu automatickej klimatizácie jednoduchými gestami rukou.

Forester pre rok 2022 ponúka  spojenie systému pohonu S-AWD s pohonnou jednotkou e-Boxer. Tú tvorí 2,0-litrový štvorvalcový horizontálne uložený zážihový motor s protibežnými piestami s priamym vstrekovaním paliva, elektromotor a prispôsobená prevodovka Lineartronic. Táto kombinácia umožňuje hladšiu, o 30 % lineárnejšiu, no dynamickejšiu akceleráciu vďaka vysokej odozve a dostupnosti krútiaceho momentu.

Subaru Forester - modelový ročník 2022.
Zdroj: Subaru

Systém Subaru e-BOXER podľa aktuálnych podmienok reguluje pomer medzi výkonom dodávaným  vyladeným 2,0-litrovým spaľovacím motorom s priamym vstrekovaním paliva (DI) a výkonom z elektromotora vďaka prepínaniu troch jazdných režimov: pohon spaľovacím motorom, elektrický pohon a jazda s pomocou elektromotora.

Pri rozbehu alebo pomalej jazde poháňa vozidlo iba elektromotor; jazda je vtedy tichá, bez emisií. V závislosti od stavu vozidla a akumulátora možno s čisto elektrickým pohonom prejsť vzdialenosť približne do 1,6 km a dosiahnuť rýchlosť do 40 km/h. Pri stredných rýchlostiach sa o schopnosť pohotovo, lineárne, no hospodárne akcelerovať stará kombinácia elektromotora a spaľovacieho motora. Vo vysokých rýchlostiach už vozidlo poháňa iba 2,0-litrový spaľovací motor BOXER s priamym vstrekovaním paliva, ktorý zároveň dobíja akumulátor.

Subaru už zverejnilo aj slovenský cenník vynoveného modelu Forester.
Zdroj: Subaru

Novinkou v modeli Forester 2022 je systém e-Active Shift Control, automaticky aktivovaný v režime „S“ systému SI-DRIVE. Jeho úlohou je zaistiť vyššiu agilnosť a reakciu vozidla na podnety vodiča, predovšetkým pri jazde na kľukatých cestách.

Subaru Forester - modelový ročník 2022.
Zdroj: Subaru

So svetlou výškou 220 milimetrov sa nový model nezľakne žiadneho offroadového dobrodružstva. Systém X-MODE s dvomi režimami „Snow/Dirt“ (sneh/prach) a „Deep snow/Mud“ (hlboký sneh/blato) teraz prináša vylepšené funkcie, prispôsobené najrôznejším poveternostným podmienkam a druhom povrchu. Pribudla riadiaca funkcia, ktorá automaticky obnovuje činnosť systému X-Mode, keď rýchlosť vozidla klesne na 35 km/h alebo menej. Vodič teda nemusí znova použiť spínač a môže sa viac sústrediť na šoférovanie.

Forester pre rok 2022 je k dispozícii s najnovším informačno-zábavným a navigačným systémom s 8-palcovou obrazovkou, ktorý je kompatibilný s technológiami Apple CarPlay a Android Auto.

Videli ste už nový elektromobil Subaru? Pozrite si ho na videu: