ikona

Zaujímavosti VW ID.R dosiahol rekord v Zelenom pekle

Foto: Volkswagen

5.6. 11:18 Napriek polovičnému výkonu porazil extrémny nemecký elektromobil čínskeho soka o 40 sekúnd, za jeho volantom bol veterán Romain Dumas.

Automobilových rekordov poznáme množstvo, aj preto sa ich prekonávaniu venujú rôzne značky. Nechýba medzi nimi ani Volkswagen. Na zdanlivom prahu doby elektrickej sa pritom zameral na výkony, ktoré bolo dosiahnuté rýdzo na batériu. Za svojho šampióna si Nemci zvolili špeciál ID.R. Ten vlani vyhral na Pikes Peak a stanovil historický čas, teraz podobne pokoril Nürburgring.

Elektromobil dosiahol na okruhu priemerné tempo 206,96 km/h
Elektromobil dosiahol na okruhu priemerné tempo 206,96 km/h
Zdroj: Volkswagen

Svetoznámy okruh prešiel elektromobil s výsledkom 6:05,336 a dosiahol tak druhý najlepší čas v histórii. Neporazené zostalo akurát Porsche 919 Hybrid s takmer minútovým náskokom. Donedávna platný rekord, ktorý ešte v roku 1983 Stanovil Stefan Bellof na pretekárskom Porsche 956, však prekonalo toto vozidlo o zhruba šesť sekúnd. Najdôležitejšie je však čosi iné. Svojím časom VW ID.R jasne porazil čínske kupé NIO EP9 a stal sa tak najrýchlejším elektrickým autom v Zelenom pekle.

Rekordný čas dosiahol Romain Dumas, francúzsky veterán pýšiaci sa nepreberným množstvom úspechov zahŕňajúcich aj viacero triumfov na Pikes Peak. Elektrickú strelu teraz pilotoval až po jej úpravách. Týkali sa najmä prúdenia vzduchu, keďže pôvodne bolo vozidlo prispôsobené na redšiu atmosféru v horách. Teraz disponuje napríklad nižšie ukotveným krídlom.

Aj vďaka detailným zmenám bol Dumas schopný dosiahnuť na trati priemerné tempo 206,96 km/h a súperovi z Číny nadeliť vyše štyridsaťsekundové manko. Výkon pritom nehral v jeho prospech. Práve naopak, oproti držiteľovi doterajšieho rekordu má Volkswagen ID.R s maximom 500 kW (680 k) iba polovičný výkon. Má však omnoho extrémnejšiu konštrukciu a aerodynamické vlastnosti. Je tak demonštráciou pokroku, ktorým elektromobily v ostatnom čase prešli.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia