Novinky Všetko je pominuteľné

27.11. 2017 9:00 Podľa štatistík motoristického portálu Honest John Classics ale dnes na cestách existuje iba 322 exemplárov z prvého roku výroby.

Pamätáte si ešte Ford Mondeo prvej generácie? Svetu sa predstavilo 23. novembra 1992. V ten istý rok sa Charles rozišiel s Lady Di a hitparádam kraľovala skupina Wet Wet Wet. Ford Mondeo bol obrovský úspech, iba v prvý rok výroby sa v Anglicku predalo 88 660 exemplárov.

Bohužiaľ Mondeo - aj keď vtedy auto úspešného muža ako ho nazval Tony Blair - Modeo muža, je klasickou obeťou áut z 90tych rokov.

 
Všetko je pominuteľné
 Autor: Honest John

V roku 1993 sa na ostrovoch najlepšie predával Ford Escort ( predalo sa ich 122 002 kusov) a dnes ich jazdí 460. Podobne na tom sú aj iné úspešné autá z rovnakého roku. Renault Clio, predaných 45 269 kusov, dodnes sa zachovalo iba 220. Peugeot 405 bol úspešnejší. Predalo sa 52 184 kusov a dodnes v Anglicku vedia o 250 kusoch. S takmer nulovou cenou ich často udržiavajú ich majitelia iba s najnutnejšími opravami a pri väčších problémoch ich jednoducho zahodia.

Napriek tomu je dobré zamyslieť sa nad inými číslami. Anglický trh s klasickými autami má v súčasnosti hodnotu vyššiu ako 5,5 miliardy anglických libier a zamestnáva viac ako 35 000 ľudí! Pre predstavu, iba v Anglicku stále jazdí viac ako milión klasických vozidiel.

 
Všetko je pominuteľné
 Autor: Honest John

A to nás privádza ku myšlienke nášho trhu. Autá z 90tych rokov miznú na Slovensku ešte rýchlejšie a najčastejšie ich objavíme na vrakoviskách. Šrotovné zlikvidovalo nespočetne veľa dobrých a zachovalých áut, ktoré padli za obeť automobilovej lobby, ktorá potrebovala predávať svoje nové autá a udržať si zisky i zamestnancov.

Zaujímalo by nás tiež, koľko majstrov z tých čias ešte dnes vôbec pracuje a venuje sa takým autám, pri ktorých sa ešte všetko nevymieňalo iba kus za kus a aj sa opravovalo. A čo nás trápi najviac je otázka, kto bude udržiavať tieto autá, keď sa majstri pominú??? Viete o takých majstroch, prípadne autách? Ak áno, dajte nám vedieť! Nesmie sa na nich zabudnúť.

Zdroj: andrej ježo
Diskusia  ()

Video

Diskusia