Novinky Volvo má za sebou veľmi ťažký kvartál

Foto: Volvo

21.7. 17:00 Švédske Volvo zápasí s dôsledkami obchodnej vojny medzi USA a Čínou a vysokými nákladmi. Napriek snahe o úspory prišlo v druhom štvrťroku o viac než tretinu zisku.

Švédsky výrobca osobných áut Volvo, ktorého kontroluje čínska spoločnosť Zhejiang Geely Group, zaznamenal v 2. štvrťroku výrazný pokles zisku. Prevádzkový zisk Volva za tri mesiace do konca júna 2019 klesol o 38,1 percenta na 2,6 miliardy švédskych korún (247,22 milióna eur) aj napriek zvýšeniu tržieb o 1,8 percenta na 67,2 miliardy švédskych korún.

Zároveň oznámil plány na zníženie fixných nákladov o dve miliardy švédskych korún, keďže cenové tlaky a clá vyplývajúce z obchodného sporu Číny a USA, odkrajujú z jeho zisku. Začiatkom roka začalo Volvo revidovať personálne a iné náklady. Doteraz zrušilo 750 pracovných miest, najmä inžinierskych a IT konzultantov, a znížilo hodinovú mzdu pre týchto konzultantov, čo by podľa generálneho riaditeľa Hakana Samuelssona malo od júla viesť k úsporám vo výške jednej miliardy švédskych korún.

Automobilky sú pod tlakom pre obchodné konflikty, robustné investície potrebné na vývoj elektrických a autonómnych vozidiel a celkový pokles automobilového priemyslu. Volvo si dalo za cieľ vyrábať prémiové vozidlá, ktoré by konkurovali značkám Mercedes-Benz a BMW. Svoje globálne výrobné plány však teraz prehodnocuje v snahe znížiť vplyv zvýšených ciel.

(TASR)

Zdroj: TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia