Volkswagen Touareg R.

Novinky Volkswagen Touareg dostal špičkový model R: Plug-in hybrid je silnejší než osemvalec

Foto: Volkswagen

25.2. 18:30 Vrchol palety má techniku z Porsche Cayenne S E-Hybrid s nezmeneným naladením. Čisto elektricky dokáže SUV vyvinúť 140 km/h, ale aj potiahnuť 3,5-tonový príves. Stovku by malo zdolať za menej než 4,9 sekundy.

Už dlhšie kolujú zvesti o tom, že automobilka Volkswagen plánuje výrazne rozšíriť paletu športovo ladených vozidiel označených písmenom R. A dbať pritom na popularitu kategórie SUV. Zákulisné klebety vlani sčasti splnil T-Roc R, vrcholnú verziu má podľa nich dostať aj väčší Tiguan. Ten však na ženevskom autosalóne predbehne Touareg. Ako je dnes zvykom, detaily o ňom sme sa dozvedeli vopred.

Populárny produkt bratislavskej fabriky VW dostal špičkový model, ktorý sa v hierarchii postaví nad variant V8 TDI uvedený počas minulého roka. Pod kapotou má trojlitrový šesťvalec s elektromotorom. Spaľovacia jednotka dosahuje výkon 250 kW (340 k), sekundárny agregát má najviac 100 kW (136 k). Pomocou osemstupňového automatu sú poháňané všetky štyri kolesá. Ide o rovnakú techniku, akú má Porsche Cayenne S E-Hybrid. S nezmeneným naladením.

Wolfsburg udáva pre svoje SUV systémové maximum 340 kW (462 k). To znamená, že plug-in hybrid je silnejší než naftový osemvalec ponúkajúci 310 kW (421 k). Krútiacim momentom sa však dieselovej lokomotíve nevyrovná. Tá produkuje ohromných 900 Nm, elektrifikovaný benzín má maximum na úrovni 700 Newtonmetrov. To je stále viac než úctyhodná porcia.

Touareg je prvým hybridným nositeľom písmena R v portfóliu VW.
Touareg je prvým hybridným nositeľom písmena R v portfóliu VW.
Zdroj: Volkswagen

Podľa nemeckej automobilky dokáže Touareg R vyvinúť čisto elektricky rýchlosť 140 km/h, celkové maximum je obligátne nastavené na dvestopäťdesiatku. Čas potrebný na akceleráciu 0-100 km/h sme sa nedozvedeli. Je však viac-menej jasné, že to bude menej než 4,9 sekundy. Toľko totiž tradičná disciplína zaberie verzii V8 TDI.

Video

Diskusia