Volkswagen Viloran.

Novinky Volkswagen predstavil obrovské MPV: Tvárou pripomína Touareg, no aj oproti nemu je väčšie

Foto: Volkswagen

25.11. 14:00 Viloran meria na dĺžku až 5,3 metra a má sedemmiestny interiér, pričom jeho základom je platforma MQB. Pod kapotou by sa mal objaviť prepĺňaný dvojliter.

Pred dvomi mesiacmi prebehli internetom neoficiálne fotografie dovtedy neznámeho modelu Volkswagen Viloran. Napriek plachte čiastočne maskujúcej jeho tvary bolo jasné, že ide o obrovské MPV. Na čínskom trhu má nahradiť starnúci Sharan. Výrobca ho preto odhalil na práve prebiehajúcom autosalóne v Kantone a zverejnil o ňom základné informácie.

Ako sa šuškalo už dávnejšie, novinka svojou tvárou pripomína typ Touareg. Má takmer rovnako štylizovanú masku chladiča prechádzajúcu do LED svetlometov. Nárazník obsahuje horizontálne lamely evokujúce zasa Golf ôsmej generácie, kým v zadnej časti upútajú krivky blatníkov i jemne klesajúca strecha. Ani v tomto segmente sa už nenosí tvar škatule od topánok.

Viloran sa bude pravdepodobne predávať iba v Číne.
Viloran sa bude pravdepodobne predávať iba v Číne.
Zdroj: Volkswagen

Oficiálne zábery zachytávajú z interiéru akurát prostredný rad sedadiel, ktorý obsahuje dve samostatné miesta so širokými možnosťami nastavenia a vysúvateľnou opierkou nôh. Na pomery VW pôsobia kreslá dosť luxusne. Za nimi sa majú nachádzať ďalšie tri pozície, kabína je teda v tejto verzii sedemmiestna. Dizajnom palubnej dosky ani vybavením by nemala vytŕčať zo šablón značky.

Interiérovú konfiguráciu 2-2-3 umožnili štedré rozmery. Aj oproti spomínanému SUV je totiž MPV ešte väčšie, na dĺžku má merať až 5,3 metra. Šírka karosérie dosahuje takmer 2 metre. Úctyhodný je aj rázvor náprav, ktorý dosahuje úroveň 3 180 mm. Volkswagen tu napriek tomu použil platformu MQB. Ide o najmohutnejšie vozidlo, ktoré je na nej postavené. Jeho výšku nepoznáme. Je však jasné, že v tomto smere Touareg neprekoná.

Nový van disponuje luxusnými kreslami v druhom rade.
Nový van disponuje luxusnými kreslami v druhom rade.
Zdroj: Volkswagen

Okrem rozmerov nezverejnila automobilka žiadne bližšie technické údaje. Septembrový únik fotografií však ukázal označenie Viloran 380 TSI, za ktorým by sa mal skrývať prepĺňaný benzínový dvojliter TSI naladený na výkon 162 kW (220 k) a krútiaci moment 350. Údajne poháňa predné kolesá cez sedemstupňovú prevodovku DSG.

O variante 4x4 sa zatiaľ nehovorí, rovnako ani o iných pohonných jednotkách. Záhadou zostávajú nateraz aj ceny. Volkswagen plánuje mohutný van začať predávať v prvej polovici budúceho roka, pričom pravdepodobne pôjde o rýzdo lokálny produkt. O plánoch na predaj mimo čínskeho trhu sa aspoň nateraz nehovorí.

Diskusia  ()

Video

Diskusia