Spoločnosť Volkswagen oznámila svoj zámer znížiť do roku 2030 priemerné emisie oxidu uhličitého na vozidlo o 40 %, v porovnaní s rokom 2018. Ich cieľom je úplná elektrifikácia nového vozového parku. Do roku 2030 budú minimálne 70 % predaja tvoriť elektromobily. Rovnako sa zaviazali k vytvoreniu veterných elektrární, ktoré dodajú do fabrík zelenú energiu.

Svoje úmysly Volkswagen uviedol v rámci prvého dohovoru „Way to Zero“. Sama automobilka nazýva tento proces dekarbonizáciou spoločnosti a svojich výrobkov, pričom si dali za cieľ byť do roku 2050 uhlíkovo neutrálnym výrobcom.

Volkswagen postaví veterné farmy, ktoré budú do závodu dodávať zelenú energiu
Zdroj: Volkswagen

Pri 40% znížení emisií na jedno auto v Európe do roku 2030 bude vypúšťať približne o 17 ton menej CO2. To znamená, že skupina Volkswagen by výrazne prekročila požiadavky Európskej únie. V Severnej Amerike a Číne by mal byť podiel elektrických vozidiel na predaji minimálne 50 percent. Okrem toho sľúbili, že každý rok uvedú na trh najmenej jeden nový elektromobil.

Okrem urýchlenia prechodu na elektrickú mobilitu bude výroba a energia modelov s „nulovými emisiami“ tiež uhlíkovo neutrálna, k čomu treba pripočítať recykláciu batérií. Podľa generálneho riaditeľa značky Volkswagen Ralfa Brandstättera, je Volkswagen synonymom udržateľnej elektrickej mobility pre všetkých

Okrem toho, že zabezpečí ekologické využitie svojich vozidiel, spoločnosť Volkswagen tiež pracuje na dekarbonizácii výroby aj dodávateľského reťazca. Elektrická energia používaná vo všetkých európskych výrobných centrách už dnes pochádza z obnoviteľných zdrojov. Priekopníkom je továreň na elektrické automobily vo Zwickau, kde sa vyrába rodina elektrických vozidiel ID. Od roku 2030 budú všetky závody po celom svete okrem Číny fungovať výlučne na zelenú elektrinu.

Volkswagen už dnes ponúka „zelenú“ elektrinu na nabíjanie automobilov doma aj na cestách. Spoločnosť však chce ísť o krok ďalej a priamo podporovať rozširovanie obnoviteľnej energie. Výsledkom bude, že do roku 2025 budú v rôznych regiónoch Európy postavené nové veterné farmy a solárne elektrárne. Zmluvy na prvé projekty sú už podpísané s energetickou spoločnosťou RWE.