Volkswagen ID.3 1st.
TASR
TASR

Novinky Volkswagen oficiálne začal so sériovou výrobou elektrického vozidla ID.3

Foto: Volkswagen

4.11. 20:30 V Zwickau sa rozbehla výroba očakávaného elektromobilu.

Nemecký automobilový koncern Volkswagen (VW) v pondelok oficiálne začal so sériovou výrobou elektrického vozidla ID.3, pričom sa chce stať svetovým lídrom v rastúcom sektore e-mobility. Na slávnostnej ceremónii v závode spoločnosti v Zwickau, sa zúčastnili okrem iných generálny riaditeľ Herbert Diess aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

V prejave, ktorého časti boli zverejnené on-line, Diess uviedol, že ID.3 "významne prispeje k prelomu v oblasti elektronickej mobility". Umožní miliónom ľudí prístup k cenovo dostupným elektromobilom. A VW si dal za cieľ, stať sa do roku 2050 "klimaticky neutrálnym," dodal.

Volkswagen na svojej webovej stránke napísal, že jeho "elektrická ofenzíva" naberá rýchlosť. A chystá sa uviesť ID.3 na európskych trhoch už od budúceho leta, pričom základná verzia sa bude predávať za menej ako 30.000 eur v Nemecku.

Volkswagen ID.3 1st.
Volkswagen ID.3 1st.
Zdroj: Volkswagen

Závod v Zwickau v súčasnosti prechádza zmenou z továrne na vozidlá so spaľovacím motorom na továreň, ktorá vyrába iba elektrické vozidlá. Volkswagen investuje do obnovy areálu 1,2 miliardy eur a tvrdí, že od roku 2021 bude mať kapacitu na výrobu 330.000 elektrických vozidiel ročne.

Nemecký koncern plánuje uviesť na trh "takmer 70 nových elektrických modelov" do roku 2028. V marci oznámil, že do roku 2023 investuje viac ako 30 miliárd eur do elektrifikácie svojho portfólia.

Volkswagen ID.3 1st.
Volkswagen ID.3 1st.
Zdroj: Volkswagen

Niektorí z hlavných hráčov automobilového priemyslu sa už totiž presúvajú k výrobe elektrických vozidiel. Skupina Hyundai Motor nedávno uviedla, že v najbližších rokoch uvedie na trh 23 elektrických vozidiel, zatiaľ čo Volvo Cars chce, aby do roku 2025 bolo 50 % automobilov, ktoré predáva, plne elektrických.

Aj keď vývoj elektrických vozidiel napreduje, existujú obavy, že nedostatok verejných nabíjacích staníc by mohol brániť ich zavádzaniu. Diess tiež v pondelok vyhlásil, že Volkswagen "pracuje na budovaní infraštruktúry". Dodal, že pre koncern je dôležitou úlohou aj sieť rýchlych nabíjacích staníc na európskych diaľniciach. Preto konzorcium firiem VW, BMW, Daimler a Ford vyvíja aj sieť rýchleho nabíjania, ktorá by pokryla Európu.

TASR
autor TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia