Na slovenský trh nedávno Volkswagen uviedol omladené verzie typov Arteon a Tiguan. O druhom menovanom už niekoľko mesiacov vieme, že v rámci faceliftu dostane tretiu karosériu s dynamicky klesajúcou strechou. Variant označený písmenom X sme už mohli vidieť koncom júla na fotkách publikovaných čínskymi médami. Netrvalo dlho a nemecký výrobca ho odhaľuje.

Vinou uniknutých materiálov sme vopred presne vedeli, ako bude nový model vyzerať. Od klasického exemplára sa okrem siluety odlišuje aj svojskými koncovými svetlami prepojenými diódovým pásom. Štýlové SUV-kupé debutovalo vo vyhotovení R-Line. To sme už videli, exemplár prezentovaný na oficiálnych záberoch sa vyznačuje akurát červeným lakom namiesto bieleho a väčšími diskami kolies. 

Základným špecifikom verzie X je dozadu klesajúca strecha.
Základným špecifikom verzie X je dozadu klesajúca strecha.
Zdroj: Volkswagen

Rozmer ráfikov nepoznáme, celkové proporcie však áno. Tiguan X technicky vychádza z predĺženého variantu Allspace. Stojí na rázvore náprav merajúcom 2 791 mm a na dĺžku má presne 4 764 mm, kým jeho šírka dosahuje 1 859 mm. Vozidlo má výšku 1 628 mm.

Objem batožinového priestoru sme sa nedozvedeli, no pravdepodobne o nejaké litre oproti východiskovému variantu prišiel. Vzhľadom na základ v sedemmiestnom vyhotovení a absenciu tretieho radu sedadiel však nepochybne nebude malý. Interiér sa inak nemal nijak meniť, rátať v ňom však treba s okresaným miestom pre hlavy vzadu sediacich pasažierov.

Tiguan X môže zostať výhradne záležitosťou čínskeho trhu.
Tiguan X môže zostať výhradne záležitosťou čínskeho trhu.
Zdroj: Volkswagen

Wolfsburg predstavil model Tiguan X na čínskom trhu s prívlastkom 380 TSI 4Motion. Novinka tam bude v ponuke iba s prepĺňaným benzínovým dvojlitrom a sedemstupňovou dvojspojkou, toto označenie nesie jeho silnejšia verzia dosahujúca výkon 162 kW (220 k) a 380 Nm. Alternatíva posiela na predné kolesá parametre 137 kW (186 k) a 330 Nm. Na európskych trhoch by bola ponuka nepochybne odlišná, príchod SUV-kupé na ne je však otázny. Predávať sa asi bude výhradne v Číne.