Nie je to tak dávno, čo sa vo Wolfsburgu rozhodli prekrstiť svoje najmenšie MPV odvodené z typu Golf. Namiesto označenia Plus použili Sportsvan. V redakčnom teste tohto prifúknutého hatchbacku sme sa presvedčili, že športový aspekt sľubovaný menom sa do reality veľmi nepretavil. Teraz je však na svete o číslo väčší automobil, ktorý by si ho asi zaslúžil o trochu viac.

Volkswagen Touran tretej generácie príde do Ženevy
Zdroj: Volkswagen

Krátko pred ženevským autosalónom totiž Volkswagen stiahol plachtu z tretej generácie typu Touran, ktorá dostala podstatne dynamickejší exteriér než dosluhujúca verzia. Platí to nielen pre nové prevedenie R-Line, ale aj klasické verzie. Môžu za to najmä predné partie s výraznejšie skloneným čelným sklom a užšími svetlometmi využívajúcimi na želanie diódovú architektúru. Z hľadiska dizajnu nemožno hovoriť o prekvapení, s jednoduchými geometrickými líniami zapadne MPV dobre do rodiny: symbiózou masky chladiča a reflektorov trochu pripomína Passat.

Športovejšie proporcie majú na svedomí aj upravené rozmery. Touran totiž výrazne narástol do dĺžky, kde pribudlo celých trinásť centimetrov. Rázvor náprav sa navyše natiahol o 113 milimetrov. Za touto zmenou treba hľadať modulárnu platformu MQB, na ktorej novinka stojí. Výsledkom jej použitia je odľahčenie o vyše 60 kilogramov a tiež väčší interiérový priestor: pri sklopení zadných sedadiel dokáže kabína pojať až 1 980 litrov nákladu. Automobil bude k dispozícii v päťmiestnej i sedemmiestnej interiérovej konfigurácii.

Volkswagen nám však z jeho vnútra zatiaľ ukázal iba predné partie. Možno na nich vidieť množstvo koncernových ovládacích prvkov, ale aj veľké priečinky v dverách či dve schránky pred spolujazdcom. Odkladacie priestory by teda nemali byť problémom. Vo vybavení si môžeme okrem toho všimnúť aj navigáciu či elektronickú parkovaciu brzdu. Na príplatkovom zozname by nemala chýbať bohatá armáda bezpečnostných i komfortných prvkov.

Vďaka extra centimetrom má byť kabína extra
Zdroj: Volkswagen

Pohon rodinného MPV bude zabezpečovať šesť motorizácií. Benzín budú čerpať majitelia modelov 1.2 TSI (81 kW/110 k), 1.4 TSI (110 kW/150 k) alebo 1.8 TSI (132 kW/180 k), nafta má patriť do prevedení 1.6 TDI s výkonom 81 kW (110 k) a tiež dvoch variantov populárneho dvojlitra dosahujúcich 110 kW (150 k) alebo 140 kW (190 k). Ponuku prevodoviek Volkswagen zatiaľ nešpecifikoval, no okrem manuálu sa určite dočkáme aj dvojspojky menom DSG.

Autosalónový debut absolvuje Touran tretej generácie po boku svojho objemnejšieho súrodenca Sharan, ktorý prešiel malou modernizáciou. Do predaja sa má novinka dostať počas letných mesiacov, dátum príchodu prvých kusov k majiteľom Wolfsburg nespresnil.