Volkswagen Golf GTI je jedným z najikonickejších automobilov histórie a tento rok oslavuje svoje výročie, preto značka predstavila edíciu Clubsport 45. Ako naznačuje jej názov, oslavuje výročie debutu tohto modelu, ktorého sa od roku 1976 predalo nad 2 milióny kusov. Značka preto vychádzala z verzie Clubsport.

Volkswagen Golf GTI Clubsport 45
Zdroj: Volkswagen

GTI Clubsport 45 je oblečený do čiernej strechy, ktorú dopĺňa spojler a spolu tak odkazujú na dvere batožinového priestoru prvého GTI. K dispozícii sú takisto IQ.Light svetlomety s technológiou Matrix LED a pruhy na spodnej časti dverí s číslom 45. Profil auta je doplnený 19-palcovými kolesami Scottsdale v dvojfarebnom prevedení. Hlavným prvkom interiéru sa stali sedadlá so znakom GTI a volant zasa nesie označenie 45. Aby to automobilka ešte viac okorenila, nainštalovali do auta balík Race, ktorý obsahuje športovejší výfukový systém a úpravu elektronického obmedzovača rýchlosti.

Pod kapotou zostáva nezmenený tradičný štvorvalcový turbomotor 2,0TSI. Ten poskytuje výkon 218 kW (296 k) a krútiaci moment 400 Nm, ktoré ovláda sedemstupňová prevodovka DSG. Pádla pod volantom sú samozrejmosťou. Na udržanie celej sily motora je k dispozícii elektromechanický diferenciál na prednej náprave, adaptívne tlmenie DCC a funkcia Sport na kontrolu stability. Volkswagen neuviedol, koľko kusov tejto edície sa vyrobí. Ide pritom o jedno z najšpeciálnejších GTI všetkých čias, pretože bude schopné akcelerovať z pokoja na 100 km/hod za menej ako šesť sekúnd a jeho maximálna rýchlosť presiahne 250 km/hod. Pre jeden z najlepších športových kompaktov na trhu to vôbec nie sú zlé technické údaje.