Podiel nových elektromobilov na európskom trhu rapídne rastie, no súčasne s krivkou predaja sa objavuje čoraz viac otáznikov o ich bezpečnosti. Okrem požiaru, ktorý je naozaj ťažké uhasiť, sa teraz o centra pozornosti dostala aj ďalšia skutočnosť. Štatistiky spoločnosti Axa ukázali, že vodiči elektromobilov spôsobujú podstatne väčšie množstvo dopravných nehôd ako vodiči iných typov vozidiel. Prečo je to tak?

Aby sme boli presní, štatistiky poisťovne Axa tvrdia, že vodiči elektromobilov spôsobia až o 50 % viac nehôd ako vodiči áut so spaľovacími motormi. Dôležité je aj to, že pri dopravných nehodách elektromobilov je priemerná škoda viac ako dvojnásobná v porovnaní s nehodami, ktoré spôsobili "klasické" autá. Čo je za tým?

Problémom je, že elektromobily sú v priemere oveľa drahšie a výkonnejšie ako iné autá. Podľa informácií poisťovne Axa sú škody vo všeobecnosti vyššie, ak je auto výkonnejšie. Ich štúdia tiež ukázala, že ťažká batéria, teda veľká hmotnosť elektromobilov, výrazne ovplyvňuje jazdné vlastnosti auta. Jazdné správanie takýchto áut je podľa nich veľmi odlišné od správania sa spaľovacích automobilov.

Požiar elektromobilu je nákladnejší.
Zdroj: ADAC

Náklady taktiež stúpajú preto, lebo sa sem musí zahrnúť cena za uhasenie požiaru, ako aj likvidáciu a „karanténu“ batérie po náraze. Štatistiky tiež ukazujú, že najväčšou príčinou nie je ani tak jazda neprimeranou rýchlosťou, ale prudké zrýchlenie, ktoré je pre tieto autá charakteristické.