Ilustračné foto.

Novinky Viete, od čoho sa odvíja cena PZP a havarijného poistenia?

Foto: Union

8.7. 2:05 Chystáte sa uzatvoriť PZP alebo havarijné poistenie, alebo máte vo svojom okolí niekoho, kto takúto vec práve rieši? Viete, od čoho závisí cena poistenia?

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Union

Cena poistenia nie je pevne stanovená, odvíja sa od viacerých kritérií, ktoré ovplyvňujú jej výšku. Cena sa vypočítava individuálne podľa takzvaných výpočtových faktorov.

Medzi ne patrí napríklad:

  • vek držiteľa vozidla,
  • miesto bydliska,
  • výkon a objem motora,
  • hmotnosť auta,
  • rok výroby...

Cenu však dokáže ovplyvniť aj to, či ste v minulosti mali nehodu. Škodoví vodiči si spravidla priplatia viac, pretože je riziko poistnej udalosti z pohľadu poisťovne vyššie.

Cenu môžu ovplyvniť aj priznané bonusy a rôzne zľavy. U nás je to bonus 10 % pre vodičov, ktorí nemali za posledné dva roky žiadnu škodu z PZP alebo havarijného poistenia. Desať percent ušetria bez toho, aby museli niečo dokladovať. Poisťovňa si však v rámci svojich dostupných možností overuje pravdivosť tvrdenia klientov.

Vypočítajte si cenu PZP a havarijného poistenia

Na webe je dostupná naša online kalkulačka, ktorá vám po zadaní EČV alebo vyplnení potrebných údajov o aute vypočíta cenu PZP a urobí výpočet havarijného poistenia - havária a vandalizmus, krádež, živel, úraz vodiča, či stret so zverou.

Zadaním evidenčného čísla doplníme väčšinu údajov ako okres, hmotnosť, výkon, objem, značku auta, model, VIN či rok výroby za vás.

Na rozdiel od PZP je havarijné poistenie dobrovoľné. V prípade poistnej udalosti vám však havarijné poistenie pokrýva škody na vašom aute, pretože - ako isto viete - povinné zmluvné poistenie kryje iba škody na zdraví a majetku tretích osôb, ako aj na ich autách, nie na tom vašom.

Cenu ovplyvňuje vek a bydlisko

Štatistiky hovoria, že najviac nehôd majú na svedomí mladí vodiči vo veku od 18 do 26 rokov. Pre poisťovňu je tak táto veková skupina najrizikovejšia, čo sa mierne odzrkadľuje aj v cene poistenia.

Vodiči v strednom veku majú výhodnejšie ceny poistenia. Predpokladá sa, že vekom sa šoférske zručnosti vodičov zlepšujú.

Tak ako vek, aj miesto bydliska má istú váhu, ktorá ovplyvní výslednú cenu poistenia. Predpokladá sa, že ak bývate vo väčšom meste, kde je samozrejmosťou hustejšia premávka a komplikovanejší dopravný systém, máte tým aj vyššie riziko nehody.

Ak teda bývate napríklad v Bratislave, za poistenie si zaplatíte o niečo viac ako vodič, ktorý býva na vidieku.

Ako výšku poistného ovplyvňuje spoluúčasť

Výslednú cenu havarijného poistenia dokáže výrazne ovplyvniť výška spoluúčasti. Tú si však, na rozdiel od predchádzajúcich kritérií, môžete vybrať sami.

Ide o sumu, ktorou sa podieľate na náhrade škody. Čím nižšiu spoluúčasť si zvolíte, tým zaplatíte vyššie poistné. Pri poistnej udalosti však potom znášate nižšiu časť nákladov, a teda je poistné plnenie vyššie.

Pri vyššej spoluúčasti je poistné nižšie, no poisťovňa vám preplatí menej, keďže zníži výšku poistného plnenia práve o výšku vyššej spoluúčasti.

Spoluúčasť sa u nás vzťahuje na:

  • poistenie proti živlom,
  • poistenie proti krádeži,
  • poistenie havárie a vandalizmu,
  • poistenie batožiny,
  • poistenie pre prípad stretu s divou zverou.
Zdroj: PR článok

Video

Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.