Ilustračná snímka

Novinky Obrovská zmena pre vodičov! Z čerpačiek zmizne klasický benzín 95: Staršie autá čakajú problémy

Foto: Dreamstime

7.11. 11:55 Národná rada Slovenskej republiky schválila zákon, ktorý má vytlačiť benzín Natural 95 E5 z čerpacích staníc. Pocítia to najmä majitelia starších automobilov. Podľa našich informácií však ešte majú nádej.

Dnes ráno internet zaplavili správy o tom, že od januára 2020 na čerpacích staniciach skončí benzín Natural 95 s označením E5. Zákon schválila Národná rada Slovenskej republiky a hovorí, že benzín distribuovaný na slovenských čerpacích staniciach od 1. januára 2020 musí v jednom litri obsahovať minimálne 9 % podielu bioetanolu, čo z neho má robiť ekologickejšiu alternatívu. V opačnom prípade majú petrolejárskym spoločnostiam hroziť vysoké pokuty, informoval o tom denník Pravda.

Na nádrži modernejších automobilov je napísané, či dokážu jazdiť na benzín E10.
Na nádrži modernejších automobilov je napísané, či dokážu jazdiť na benzín E10.
Zdroj: Filip Kadlečík

Benzín Natural 95 s označením E5, ktorý má podľa platnej legislatívy obsahovať prinajmenšom 5 % biopaliva, by teda z našich čerpacích staníc mohol nadobro zmiznúť. Nahradiť ho má benzín s označením E10, ktorý obsahuje od 5 % do 10 % biozložky a pri spaľovaní produkuje menej oxidu uhličitého.  Tento zákon reflektuje požiadavky Rady EÚ na zníženie uhlíkovej stopy Slovenskej republiky a zároveň vôľu podporiť lokálnych poľnohospodárov.

Biozložka do benzínu, teda bioetanol, sa  vyrába alkoholovým kvasením rastlín s vysokým podielom škrobu, v našom prípade sa dá rátať najmä s kukuricou.  V praxi by to mohlo znamenať, že často kritizované monokultúrne lány kukuričných polí budú ešte rozšírenejšie. Na tento problém upozorňujú viaceré organizácie aj v súvislosti s deforestáciou Amazonského pralesa, ktorý do istej miery padá za obeť práve výrobe "ekologickej" biozložky do paliva. Repkových polí sa táto zmena týkať nebude, tú zasa využívajú naftiaky a o zvyšovaní podielu biozložky v dieselových palivách sa dnes nehovorí.

Najväčším problémom benzínu s označením E10 je fakt, že nie všetky motory sú stavané na to, aby ho bez problémov spaľovali. V praxi sa môžu kvôli tankovaniu paliva zanášať a v dlhodobom merítku vykazovať vyššiu poruchovosť. Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA) vydalo v súvislosti s týmto faktom už pred rokom zoznam vozidiel, ktoré sú a nie sú spôsobilé na spaľovanie paliva E10.

>>> ZOZNAM:  Tieto autá budú mať problém s tankovaním paliva E10 <<<

Ak napríklad máte Škodu Felicia, je vysoká šanca, že už na pumpe nebudete mať čo tankovať. Zoznam nájdete na ďalších stránkach tohto článku. Negatívom tohto druhu paliva je i fakt, že automobilu dodá nižší výkon a o pár percent zvýši jeho spotrebu. Znamená to teda, že motoristi v konečnom dôsledku budú nútení tankovať častejšie.

Vieme prví: Je tu nádej pre slovenských vodičov

Okamžite po zverejnení tejto zásadnej informácie sme sa ju snažili overiť a zistiť postoj relevantných spoločností petrolejárskeho priemyslu a podarilo sa nám získať exkluzívne správy. Podľa predbežných informácií  Slovenskej Asociácie Petrolejárskeho Priemyslu a Obchodu (SAPPO) by január 2020 pre vodičov nevyhnutne nemusel znamenať taký šok, ako sa dnes môže zdať. 

Superrýchle schválenie tohto zákona malo prekvapiť aj členské spoločnosti SAPPO, ktorými sú menovite spoločnosti Benzinol Slovakia s.r.o., Jurki-Hayton s.r.o., Normbenz Slovakia s.r.o., OMV Slovensko, s.r.o., Shell Slovakia, s.r.o., Slovnaft, a.s., Solar 2009, a.s., a Unipetrol Slovensko, s.r.o. V súčasnosti na túto tému prebiehajú živé diskusie a samotné dotknuté firmy hľadajú riešenie vzniknutej situácie.

Podľa predbežných informácií sa zdá, že benzín s označením E5 na našich pumpách bude aj po januári 2020. Zatiaľ nič nie je isté, no je možné, že petrolejárske spoločnosti tento typ benzínu vodičom budú ponúkať aj naďalej, no tí si za neho v takom prípade budú takmer určite musieť priplatiť. Firmy totiž budú musieť znášať pokuty, ktoré sa musia premietnuť do ceny paliva. 

Autobild.sk komentuje

Povinne zavádzame benzín E10, ktorý sa napríklad v takom Nemecku neosvedčil. "E10-Fiasko" je bežne používaný nemecký výraz pre situáciu, ktorá nastala po zavedení tohto paliva. Vodiči sa vo veľkej miere rozhodli priplatiť si za drahšie palivo s nižším obsahom biozložky, ktoré bolo pred zavedením lacnejšie, čo  nahráva všetkým možným stranám len nie ekológií a vodičom. 

Niekto by si možno mohol povedať, že automobilový portál ani nemôže byť naklonený ekológií. My však rozhodne sme a fandíme novým riešeniam, ktoré môžu znížiť uhlíkovú stopu a dopad automobilovej dopravy na klímu a klimatickú krízu, ktorá sa aktuálne odohráva. Preto o takýchto novinkách aj pravidelne informujeme, napriek tomu, že čitateľsky nemusia byť až natoľko zaujímavé.

Anketa
Súhlasíte s touto zmenou na čerpacích staniciach?
  • 91%
  • 4%
  • 2%
  • 0%
  • 3%

Nie je však už čas lepšie sa pozrieť aj na iné oblasti priemyslu? Možno je to len tým, že si "chránime svoje teritórium", nie je však zvláštne, že veľké množstvo razantných a radikálnych zmien v mene ekológie si odnáša iba automobilový priemysel? Automobilky nalievajú miliardy eur do vývoja nových druhov pohonu, snažia sa plniť brutálne emisné limity, ktoré by ešte pred pár rokmi boli technicky nepredstaviteľné a keď ich neplnia, platia mastné pokuty. 

Tento problém môže byť obzvlášť vypuklý v automobilovej krajine, akou je Slovensko. Nejde iba o fakt, že produkujeme obrovské množstvo vozidiel a že naša ekonomika je na zmeny v automobilovom priemysle citlivá. Dopady podobnej legislatívy sa na obyvateľoch Slovenska prejavia aj iným spôsobom. 

Menej majetní majitelia starších vozidiel si pravdepodobne budú musieť od januára 2020 priplácať za palivo, ktoré tankujú do svojich automobilov, ktorým dopriali plnohodnotný a dlhoročný život, ktorý je v konečnom dôsledku ekologicky výhodný, pretože znižuje potrebu produkcie nových vozidiel a už vyrobený statok využíva do najvyššej možnej miery.

Máte staršiu Feliciu či Golf v top technickom stave? Od januára vás čakajú problémy.
Autor

Slovensko je špecifické aj tým, že má jeden z najstarších autoparkov v Európe, vozidlá u nás majú priemerne 13,4 roka a v ostatnom čase sa ku nám dováža viac jazdených vozidiel, než kedykoľvek predtým. Isteže, sme za to, aby spolovice pojazdné vraky prísne technické a emisné kontroly vyraďovali z ciest. Najnovšia zmena sa však dotkne aj ľudí, ktorí svoje autá zodpovedne dlhé roky hýčkajú a servisujú a nemajú najmenší technický problém.

To má byť odplata za to, že roky garážujete, nech napríklad aj starú Feliciu či novší Golf piatej generácie, staráte sa o jej technický stav a ekologicky ju využívate do maximálnej možnej miery? Že budete teraz tankovať palivo, ktoré bude zaťažené extra finančnou penalizáciou? Spomeňte si potom na lode jazdiace na mazut, ktorý bude zakázaný až o nejaký čas, či lietadlá, ktoré nám nonstop fičia nad hlavami. O módnom priemysle a stále aktuálnej vlne "fast fashion", ktorá s ekológiou nemá nič spoločné, ani nehovoriac.

Video

Diskusia