Novinky VIDEO: Nové BMW X5 - doplnené

7.6. 2018 20:00 Trúfame si odhadnúť, že drvivá väčšina všetkých troch doterajších generácii modelu X5, ktorých sa mimochodom predalo viac ako 2,2 milióna kusov, svoj život prežila výhradne na cestách.

Často s najväčšími možnými kolesami a rozšírenými prahmi. Samozrejme, v Európe najmä s úsporným naftovým agregátom.

 
VIDEO: Nové BMW X5 - doplnené
Zdroj: Uwe Fischer
 Nové BMW X5 štvrtej generácie, autor: BMW

BMW však pri novinke vyťahuje z histórie aj príbeh o „nesporných výkonoch v teréne," ktorý plánuje aktívne rozvíjať v novej, štvrtej generácii. Zarovno s predstavením novinky totiž hovorí o dvoch pripravovaných balíkoch. xLine a M Sport sú dostatočné výstižné označenia a tak M Sport dostane napríklad výrazné lemy blatníkov, zadnú ochranu spodnej časti a bočné prahy nalakované vo farbe vozidla. Dynamický potenciál by mali naznačiť aj hliníkové matné lamely obličiek a strešných nosičov či orámovanie okien a ďalších prvkov vo vysokolesklej čiernej farbe.

Kým štandardné BMW X5 sa bude dodávať v základe s 18-palcovými diskami kolies z ľahkých zliatin, modely xLine dostanú 19-palcové disky a M Sport 20-palcové M disky z ľahkých zliatin. Na požiadanie budú samozrejme k dispozícii aj iné kolesá s priemerom od 18 do 22 palcov. Verzia xLine dostala matné hliníkové lamely obličiek, ochranu spodnej časti, strešné nosiče a orámovanie okien lešteným hliníkom. Nesmú chýbať ani chrómové prvky s perlovým efektom, ktoré vraj zvýrazňujú terénne vlastnosti novinky a obidve verzie budú mať aj mierne odlišný interiér.

Interiér verzie xLine má podčiarkovať robustnosť a luxus, M Sport zase orientáciu na dynamickú jazdu. Volant M Sport, antracitový strop od BMW Individual a niekoľko ďalších doplnkov s označením „M" doplnia aj hliníkové obklady interiéru.

 
VIDEO: Nové BMW X5 - doplnené
Zdroj: Uwe Fischer
 Nové BMW X5 štvrtej generácie, autor: BMW

Tí zákazníci, ktorí by nebodaj svoje nové BMW X5 chceli vytiahnuť aj do terénu si po prvýkrát budú môcť objednať špeciálny balík Off-Road. Bude dostupný pre všetky verzie okrem modelu BMW X5 M50d a obsahuje odolnú ochranu podvozka v prednej aj zadnej časti vozidla, adaptívne vzduchové odpruženie a elektronicky ovládanú zadnú uzávierku diferenciálu. Súčasťou balíka Off-Road je aj špeciálna grafika prístrojovej dosky a stredovej obrazovky Control Display ako aj špeciálny ovládač na stredovej konzole na výber jedného zo štyroch jazdných režimov. Vodič tak môže zvoliť ideálne nastavenie svetlej výšky, systému xDrive, reakcie na plyn, režimu prevodovky a systému DSC, aby čo najlepšie prešiel cez povrchy ako piesok, skaly, štrk či sneh.

Novinka sa bude vyrábať opäť v Amerike, meste Spartansburg a od začiatku predaja bude k dispozícii s dvoma benzínovými a dvoma naftovými motormi ešte z ostatnej generácie. Na čele bude BMW X5 xDrive50i (nebude dostupný v Európe), v ktorom sa predstaví prepracovaný motor V8 s objemom 4,4 litra a výkonom 340 kW (462 koní). Menší, trojlitrový agregát s označením BMW X5 xDrive40i ponúkne 250 kW (340 koní) a akceleráciu na stokilometrovú rýchlosť zvládne za 5,5 sekundy. Súčasťou otváracej ponuky bude aj model BMW M Performance. Model BMW X5 M50d poháňa radový 6-valcový naftový motor so štvoricou turbodúchadiel a radový 6-valec sa nachádza aj pod kapotou modelu BMW X5 xDrive30d. Všetky pohonné jednotky budú vybavené 8-stupňovou prevodovkou Steptronic a pohon xDrive zase ponúkne nový mód, ktorý bude uprednostňovať zadný náhon.

Ani v interiéri ale nečakajte menej noviniek. BMW Live Cockpit Professional v novom BMW X5 spája nový koncept zobrazovania a ovládania a konektivitu. Najnovšia generácia zobrazovania a ovládania obsahuje digitálnu prístrojovú dosku za volantom s 12,3-palcovou obrazovkou a Control Display na palubnej doske s rovnakou 12,3-palcovou uhlopriečkou.

 
VIDEO: Nové BMW X5 - doplnené
Zdroj: Uwe Fischer
 Nové BMW X5 štvrtej generácie, autor: BMW

Prepracovaná grafika displeja na prístrojovej doske vytvorila priestor na čiastočný náhľad na navigačnú mapu. Hlavné menu na stredovej obrazovke Control Display sa môže rozdeliť až na 10 stránok, pričom každá zobrazuje dve až štyri dlaždice so živým obsahom. Intuitívna viacúrovňová komunikácia medzi vodičom a vozidlom dostala ďalšie vylepšenia. Vodič si tak môže podľa aktuálnej situácie vybrať medzi dotykovým ovládaním cez obrazovku Control Display, cez známy dotykový ovládač iDrive, cez tlačidlá na volante, hlasové ovládanie či ovládanie gestami BMW gesture control.

Ďalšou novinkou bude balík Connected Package Professional, ktorý zahŕňa služby ako Remote Services, Concierge Services či Real Time Traffic Information. Ďalšie služby si zákazník kedykoľvek môže stiahnuť cez obchod ConnectedDrive Store. Tradičný kľúč dokáže nahradiť novinka - BMW Digital Key, ktorý využíva technológiu komunikácie blízkych polí Near Field Communication (NFC). Vďaka tomu sa dá vozidlo odomykať a zamykať pomocou mobilného telefónu, čím odpadá nutnosť klasického kľúča od vozidla. Stačí, ak vodič podrží svoj mobilný telefón pri kľučke dverí. Po nastúpení do vozidla sa telefón uloží do priestoru na bezdrôtové nabíjanie alebo do držiaka, čo je signál pre bezproblémové naštartovanie motora. Digital Key je dostupný cez aplikáciu BMW Connected a jedno vozidlo tak môže ovládať až päť ľudí. Funkcia BMW Digital Key bude zo začiatku dostupná iba pre vybrané telefóny s funkciou NFC.

 
VIDEO: Nové BMW X5 - doplnené
Zdroj: Uwe Fischer
 Nové BMW X5 štvrtej generácie, autor: BMW

Zaujímavosťou na záver je nová definícia mobilnej kancelárie podľa BMW. Užívatelia účtov Business Essential alebo Business Premium Microsoft Office 365 s funkciou Exchange budú mať z vozidla bezpečný prístup k mailom a ľahko môžu spravovať stretnutia a kontakty, pričom za volantom nemusia vôbec používať mobilný telefón. Všetky informácie a údaje sa zobrazia priamo na stredovej obrazovke Control Display. Vodič si z neho môže prečítať maily a následne nadiktovať odpoveď či novú správu priamo pomocou hlasového ovládania. Stretnutia z kalendára sa dajú priamo potvrdiť, zrušiť alebo nastaviť priamo ako adresy do navigačného systému. Už len taká drobnosť, nezabudnúť sa sústrediť na jazdu...

Zdroj: andrej ježo  
Diskusia  ()

Video

Diskusia