Dacia Manifesto je koncept, ktorý ako celok vo výrobe nikdy neuvidíme, no podľa zástupcov Dacie by sa viaceré prvky, ktoré prináša, mali preniesť aj do sériovej výroby. Pri živom zoznámení ma prekvapili jeho kompaktné rozmery, no aj tie sú v prípade tohto vozidla opodstatnené. 

Nápady pre sériovú výrobu

Koncept Dacia Manifesto.
Zdroj: Filip Kadlečík

Dacia hovorí, že chce šetriť životné prostredie tým, že jej autá budú ľahké a kompaktné, vďaka čomu pre ne nebude komplikované dosahovať výbornú efektivitu. Rumunská automobilka ako príklad uviedla model Jogger, ktorý má byť o 300 kilogramov ľahší, než porovnateľná konkurencia. 

Manifesto má zasa predovšetkým byť agilný off-road, ktorý bude ľahko manévrovateľný napríklad aj v lesnom poraste. Jeho skromné rozmery zároveň pomáhajú šetriť energiu potrebnú na jeho prevádzku.

Pozrite si veľkú fotogalériu z dôležitého podujatia Dacie

Dacia pre svoje modely v budúcnosti plánuje viacero šikovných doplnkov, viaceré z nich prezentuje práve na koncepte Manifesto. Ten napríklad dostal odnímateľný predný reflektor, ktorý za jazdy slúži ako pomocné svetlo, no viete si ho ľahko zobrať so sebou.

Podobný reflektor som si všimol aj v interiéri, medzi dvojicou sedadiel. Dostanú takéto nápadité riešenie aj sériové autá? Rumuni nič nepotvrdili, no ani nevyvrátili.

Relatívne s istotou viem povedať, že Dacie budúcnosti ponúknu robustné materiály v oblasti podlahy, ktoré by podľa všetkého mali byť ľahko umývateľné. Koncept Manifesto môžete v prípade znečistenia kompletne vystriekať wapkou. Až takúto odolnosť asi sériové vozidlá neponúknu, avšak s istou mierou vodeodolnosti a ľahkej údržby tu rátať možno.

Koncept Dacia Manifesto.
Zdroj: Filip Kadlečík

Flexibilita využitia interiérových prvkov konceptu Manifesto je zrejmá napríklad aj pri pohľade na poťahy sedadiel. Tie totiž majú posádke poskytovať teplo pri vedení vozidla, no zároveň ju vedia zohriať aj cez noc - v priebehu sekúnd sa vedia zmeniť na dva plnohodnotné spacáky. Pri kempovaní padne vhod aj vyberateľný akumulátor s bežnou zásuvkou, z ktorého môžete napájať svoju elektroniku či malé spotrebiče.

Dôraz na recykláciu

Koncept Dacia Manifesto.
Zdroj: Filip Kadlečík

Rumunská automobilka vyslovene deklaruje, že Manifesto má byť praktické pracovné auto. Preto napríklad miesto batožinového priestoru ponúka robustný pracovný stôl, ktorý však možno využiť aj ako kufor. Multifunkčná je aj robustná strecha, na nej možno stanovať, poprípade prenášať väčšie predmety. Naživo mi do očí padli aj jednoduché odkladacie schránky na karosérii vozidla, ktoré tvoria jednoduché flexibilné laná.

Manifesto má symbolizovať aj prechod Dacie ku čoraz hojnejšiemu využívaniu recyklovaných materiálov. V prípade súčasného Dustera platí, že 12 % použitých plastov tu pochádza práve z recyklačnej linky. Pri tretej generácii, ktorá na trh dorazí v roku 2024, by mal podiel vyskočiť na 20 %. Priemer celého priemyslu je aktuálne na ôsmich percentách.
Filip Kadlečík

Dacia sa napríklad postupne vzdá všetkých chrómovaných prvkov a, ako naznačil koncept Manifesto, možno recyklované plasty zavedie aj na karosériu automobilu. Kompletne celá karoséria Manifesto je totiž z recyklovaných plastov.Chrániče nárazníkov s výraznou štruktúrou využívajú recyklovaný plast Starkle, ktorý si Dacia nechala patentovať. Vidieť by sme ho mali aj na spomínanej novej generácii Dustera a pochádza z použitých polymérov.

V interiéri vozidla je vidieť minimalistický prístrojový štít či volant s dotykovými ovládačmi. Tieto prvky ešte v Dacii pravdepodobne tak skoro neuvidíme a nenahneval by som, ak by sa trendu dotykových ovládačov na volante vyhla úplne. Zaujímavou materiálovou voľbou je použitý korok, ktorý má slúžiť ako demonštrácia ambície využívania obnoviteľných materiálov v budúcich rumunských automobiloch. Kožu v Dacii čoskoro neuvidíte.

Poslednou zásadnou vychytávkou konceptu Manifesto sú kolesá, ktoré majú pevnú štruktúru a nie sú plnené vzduchom. Dacia o nich hovorí, že vozidlu zaručia optimálnu výkonnosť mimo spevnených ciest i na asfalte a že zároveň majú životnosť, ktorá sa rovná životnosti automobilu. Predstavte si, koľko peňazí by ste ušetrili, ak by ste auto nemuseli prezúvať. Táto vízia však pravdepodobne aspoň nateraz zostane v rovine fantázie.

Infotainment budúcnosti

Pozornosť médií sa na podujatí, kde Dacia predstavila svoju budúcnosť, zamieravala najmä na koncept Manifesto či povedľa vystavený Bigster, no mňa najviac nadchlo úplne bežné Sandero v základnej výbave. Dacia v ňom totiž prezentovala víziu infotainmentu budúcnosti, ktorého jadrom bude váš mobilný smartfón. Jediný dotykový displej vo vozidle by mal byť váš telefón umiestnený v robustnom držiaku na palubnej doske. 

Koncept nového infotainmentu Dacia.
Zdroj: Filip Kadlečík

Na jeho nasadenie do reality si ešte počkáme, no už teraz môžem povedať, že takto responzívny infotainment nemajú často ani hardvérovo výkonné prémiové automobily. Mobil je s vozidlom spojený prostredníctvom protokolu Bluetooth, ktorý je nenáročný z pohľadu batérie, no zároveň dostatočne rýchly na prenos kľúčových informácií. 

Dacia dnes skúma možnosť bezdrôtového nabíjania telefónu umiestneného v tomto držiaku, no prinajmenšom na začiatok tu svoj mobil budeme nabíjať klasicky, prostredníctvom USB-A portu umiestneného vedľa prístrojového štítu.

LPG s automatom a Jogger ako kempovacie vozidlo

Poteším aj priaznivcov LPG pohonu, ktorý bude v Dacii zohrávať čoraz väčšiu úlohu a rozlúčiť sa s ním nebudeme musieť ani pri prechode na normu Euro 7. Práve naopak, do budúcnosti si Dacia chystá spojenie pohonu LPG so samočinnou prevodovkou. Nie je jasné, v ktorom roku sa tohto tandemu dočkáme, no prísť by mal takmer určite.

Dacia Jogger dostane kempingovú úpravu, v jeho kufri sa bude dať prespávať.
Zdroj: Filip Kadlečík

Čerešničkou na torte boli informácie o modeli Jogger, ktorý máme v redakcii na dlhodobé testovanie. Možno už viete, že Dacia ho bude od budúceho roka ponúkať aj s hybridným pohonom, no asi ste ani netušili, že Jogger dostane možnosť malej fabrickej kempingovej zástavby, vďaka ktorej sa z jeho zadnej časti stane pomerne štedrá posteľ. V kombinácii so strešným stanom využívajúcim flexibilné strešné nosníky vozidla môže ísť o novú hviezdu kempov.

Napokon nemôžem oželieť ani dizajnovú zmenu automobilov Dacie, ktorá prichádza naraz a týka sa kompletne celého portfólia. Prepracovaná predná maska dostala bielo lakované prvky, ktoré na prvý pohľad vyzerajú, ako keby boli podsvietené. V skutočnosti ide iba o šikovnú hru farieb, no aj mňa Dacia na sekundu nachytala. 

Biele prvky možno vidieť aj v predných svetlometoch, čo je pomerne inovatívny prístup v dobe, keď automobilky reflektory automobilov skôr zatmavujú. Nové logo zložené z písmen "DC" vyzerá ako z komiksového filmu, v dobrom zmysle slova. Je nápadité, svieže a ľahko zapamätateľné. So starým logom sa Dacia rozlúčila, nenájdete ho ani v kabíne, kde na volante tróni nápis "DACIA" v novom logotype. Rovnakú ozdobu dostali aj dvere batožinového priestoru.

Dacia ma opäť presvedčila, že má nápady, ktoré jej môžu závidieť aj podstatne väčšie a renomovanejšie automobilky. Ak patríte medzi fanúšikov značky, máte sa v najbližších rokoch na čo tešiť. Ak nie, môže sa ľahko stať, že sa ním stanete. Rumunské produkty totiž budú čoraz atraktívnejšie.