Novinky VIDEO: Ford Fiesta ST

14.3. 2018 9:00 Nová ostrá Fiesta bude mať pod kapotou prepĺňaný 1,5-litrový trojvalec s výkonom 200 koní a 290 Nm, čo nemusí byť úplne zlá správa.

Moderné trojvalce majú radi otáčky a na zahodenie nie je ani ich zvuk. Navyše parametre novinky ako zrýchlenie z nuly na sto za 6,5 sekundy, či maximálna rýchlosť 230 kilometrov za hodinu napovedajú, že nová Fiesta ST bude vreckovou raketou.

 
VIDEO: Ford Fiesta ST
Zdroj: Charlie Magee
 Ford Fiesta ST, autor: Ford

Novinkou je výber jazdných režimov (Drive Mode), ktorý konfiguruje odozvu na plyn, riadenie a systém stabilizačnej kontroly v troch režimoch: Normal, Sport a Track. Prekvapí aj prítomnosť aktívnej klapky vo výfuku a naopak systém deaktivácie valcov pre úsporu paliva pri jazde.

 
VIDEO: Ford Fiesta ST
Zdroj: Barry Hayden
 Ford Fiesta ST, autor: Ford

To, čo nás ale zaujalo najviac je nový samosvor od spoločnosti Quaife, ktorý optimalizuje trakciu prednej nápravy a podľa nás do výbavy ostrého hatch-backu jednoducho patrí. Vo Fieste ST spolupracuje aj so systémom Torque Vectoring System, ktorý ďalej koriguje potenciálnu nedotáčavosť jemným pribrzďovaním vnútorného kolesa v zákrute. Ford tvrdí, že sa mu podarilo optimálne nastaviť spoluprácu týchto dvoch riešení tak, aby zabezpečili dokonalý grip na suchu a plynulosť na mokre. Nuž, to posúdime neskôr naživo.

 
VIDEO: Ford Fiesta ST
Zdroj: Charlie Magee
 Ford Fiesta ST, autor: Ford

Zadná náprava Fiesty ST sa môže pochváliť aj novým typom pružín s usmerňovaním sily, ktoré sú smerovo formované za studena a sú jedinečné pre každé koleso. Podľa automobilky ďalej umocňujú jazdné vlastnosti absorbovaním síl pôsobiacich v zákrute a dobrou spoluprácou so špeciálnymi tlmičmi Tenneco s RC1 ventilmi (dvoj-piestové vpredu, jedno-piestové vzadu) zabezpečujúcimi optimálne tlmenie nerovností. Už iba suchý výpočet technických riešení nás láka za volant a to už je čo povedať. Fiesta ST, sme viac ako zvedaví!

Zdroj: andrej ježo
Diskusia  ()

Video

Diskusia