O pár dní dostaneme prvú možnosť zoznámiť sa s novou Škodou Fabia na vlastnej koži, naše prvé dojmy budete môcť sledovať na našich sociálnych sieťach a krátko na to vydáme aj kompletný článok. Pri príležitosti prvých novinárskych jázd Škoda zverejnila detailnú fotogalériu vozidla, ktoré ho po prvýkrát zachytávajú mimo štúdia. Aj na reálnych cestách Fabia potvrdzuje, že ide z hľadiska dizajnu o zaujímavý automobil. Uvidíme, či tento predpoklad potvrdí aj naživo. Názor na ňu si môžete urobiť v našej veľkej galérii.

Kľúčové motorizácie

Okrem obšírnej fotogalérie a nového videozáznamu Škoda zverejnila aj podrobnosti o motoroch EVO s litrovým zdvihovým objemom, ktoré budú tvoriť jadro ponuky. Vplyvom početných drobných vylepšení má trojvalcový motor MPI súčasnej generácie Evo nižšiu spotrebu i emisie a zároveň vyšší výkon.

Nová Škoda Fabia.
Zdroj: Škoda

Kľukový mechanizmus vrátane piestov a piestnych krúžkov prešiel optimalizáciou pre zníženie trecích strát. Okruh s chladiacou kvapalinou bol v oblasti hlavy a bloku motora modifikovaný pre dosiahnutie vyššej účinnosti chladenia valcov, spaľovacích priestorov a integrovaného výfukového potrubia. Motor MPI navyše využíva Atkinsonov spaľovací cyklus, pri ktorom sa sacie ventily uzatvárajú až v priebehu kompresného zdvihu piesta, čím je z valca vytláčaná časť nasiaknutej zmesi späť do sacieho potrubia. Tým sa znižuje kompresný pomer, čo pomáha znižovať spotrebu paliva.

Novú Fabiu si vo veľkej galérii môžete pozrieť aj po kliknutí na tento link.

U oboch motorov 1,0 TSI s priamym vstrekovaním sú liatinové vložky valcov hliníkového bloku motora nahradené inovatívnym plazmovým nanášaním povrchovej vrstvy valcov s celkovou hrúbkou iba 150 mikrometrov (0,15 milimetrov). Tento proces znižuje vnútorné trenie, a tým optimalizuje spotrebu paliva aj emisie. Vďaka lepšej distribúcii a odvodu tepla v spaľovacom priestore sa tiež redukuje tepelné namáhanie motora. Trojvalcové preplňované motory pracujú so vstrekovacími tlakmi až 350 barov a využívajú Millerov spaľovací cyklus, ktorý znižuje spotrebu.

Nová Škoda Fabia.
Zdroj: Škoda

Turbodúchadlo má variabilnú geometriu lopatiek, čo zaisťuje vysoký krútiaci moment v širokom rozsahu otáčok motora a zároveň znižuje emisie. Novou vrcholnou motorizáciou modelu Fabia je štvorvalcový motor 1,5 TSI, ktorý má tiež vrstvu nanášanú pomocou plazmy, pracuje so vstrekovacími tlakmi až 350 barov a je vybavený aktívnym riadením valcov (ATC). Tento systém v prípade malej záťaže motora automaticky vypína oba prostredné valce – čo vodič takmer nepostrehne – a znižuje tak spotrebu a emisie CO2.