Nedostatočnú autonómiu a dobu nabíjania dnes vnímame ako dve z hlavných nevýhod elektromobilov. Ale projekt, do ktorého sa ponoril Stellantis spolu s niekoľkými partnermi, by mohol vyriešiť oba problémy naraz. Volá sa DWPT a je to technológia indukčného nabíjania integrovaná do asfaltu cesty, ktorá už umožnila elektrickému Fiatu 500e jazdiť bez použitia batérie ako zdroja energie.

Systém DWPT ( Dynamic Wireless Power Transfer ) je nainštalovaný v „Aréne budúcnosti“, takmer oválnej testovacej dráhe v Chiari v Taliansku. Trať, ktorú postavila spoločnosť A35 Brebemi, ktorú vlastní konzorcium dopravnej infraštruktúry Aleatica, v spolupráci so Stellantis a ďalšími subjektmi.

DWPT je jednou z technológií, ktorá má zjednodušiť zákaznícky prístup k elektrickej mobilite a v konečnom dôsledku hmatateľným spôsobom reagovať na požiadavky na dekarbonizáciu a environmentálnu udržateľnosť v sektore mobility. Časopis Time menoval cestný indukčný nabíjací systém v „Arena del Futuro“ ako jeden zo 100 najdôležitejších vynálezov roku 2021.

Pod asfalt, ktorý pokrýva vonkajší prstenec trate, umiestnili sériu cievok, ktoré umožňujú bezdrôtový a priamy prenos energie do elektromobilov, autobusov či nákladných áut. Tie môžu cirkulovať pomocou elektriny, ktorú zachytávajú z vozovky vďaka prijímaču, ktorý ju posiela priamo do motora (alebo elektromotorov), ktorý pohybuje vozidlom.

Arena del Futuro
Zdroj: Stellantis

Vzorec, s ktorým dokážu zachovať stav batérie a zvýšiť autonómiu, už bol úspešne testovaný. Testy vykonané s Fiatom 500e na priloženom videu ukázali, že tento elektromobil dokáže jazdiť diaľničnou rýchlosťou bez využitia energie z batérie. Indukčný nabíjací systém využíva jednosmerný prúd, ktorý podľa Stellantis-u znižuje energetické straty, uľahčuje priamu integráciu s obnoviteľnými zdrojmi energie a umožňuje použitie tenších hliníkových káblov namiesto medených.

Počas testov si navyše overili fakt, že intenzita magnetického poľa neovplyvňuje vodiča ani ostatných pasažierov v aute. „Náš dlhodobý strategický plán „Dare Forward 2030“ je založený na predpoklade, že všetkým prinesieme najmodernejšiu slobodu mobility a tento plán je jadrom toho, kam ako spoločnosť smerujeme,“ hovorí Anne-Lise Richard, vedúca obchodnej jednotky Global e-Mobility spoločnosti Stellantis.