Archív

Reportáže Poukážková revolúcia: Naučia ich hospodáriť?

Foto: Život

1.11. 2009 11:00 Keď sa martinský primátor Andrej Hrnčiar pozeral z okna radnice na sociálne odkázaných, ktorí v blízkej krčme PREPÍJALI SVOJE DÁVKY, došla mu trpezlivosť. Namiesto peňazí teraz dostávajú nákupné poukážky.

Najčastejšie ide o obyvateľov najväčšej miestnej rómskej osady Bambusky. V nevábnom prostredí v susedstve smetiska žije približne 320 ľudí v unimobunkách, murovaných bytoch nižšieho štandardu a v ročnej bytovke s osemnástimi bytmi. Hoci zo všetkých strán počúvame klasické náreky, ako ťažko sa tu Rómom žije, na lísky sa nikto nesťažuje. "Keďže nepijem a nefajčím, je mi to v zásade jedno. Len obchod, kde sa za ne dá nakúpiť tovar, by mohol byť trocha bližšie," posťažuje sa Žaneta Balogová, ktorá má štyri deti. Neplnoletá mládež tvorí v osade viac ako polovicu populácie a mesto sa ju aj takto snaží ochrániť pred nezodpovednými rodičmi. Vďaka poukážkam by mali dostať nielen jedlo a šaty, ale aj školské potreby.

Aj na mestskom úrade preberali poukážky hladko. "Atmosféra je tu celkom pokojná. Občas si vypočujem nejaké pripomienky, väčšinou s tým však ľudia nemajú problém," hovorí referentka pre rodinu a deti Anna Gregorová.

Jednorazovú dávku sociálnej pomoci mesto od začiatku septembra vypláca v poukážkach ako jediné na Slovensku. Nie je vylúčené, že v budúcnosti ich zavedú aj v prípade iných druhov podpôr. Martinskú radnicu k tomu viedlo ich dlhodobé zneužívanie. Nešlo pritom len o alkohol a cigarety, fantázia niektorých ľudí nemala hranice.

Viagra ako životná potreba

Jednorazová dávka sociálnej pomoci sa vypláca maximálne raz za rok do výšky trojnásobku životného minima. Nárok na ňu vzniká vtedy, ak má žiadateľ vyrovnané všetky finančné záväzky voči mestu a spĺňa kritériá o maximálnej výške príjmu. Až do septembra sa dávka vyplácala v hotovosti, problémy však často nastávali, keď mali ľudia doložiť, na čo ju použili. Niektorí to neurobili vôbec, iní si z pracovníkov mestského úradu robili žarty. Primátor Andrej Hrnčiar spomína v tejto súvislosti jednu veselú historku. "Prišiel človek, ktorý žiadal dávku na nákup liekov. Keď sa potom vrátil s účtenkami z lekárne, bola medzi nimi jedna aj za viagru. Snažil sa nás presvedčiť, že ju súrne potrebuje k životu. Ja mu to neberiem, ale je nemysliteľné, aby sme takéto veci financovali z mestského rozpočtu," logicky argumentuje prvý muž mesta. Hlavný dôvod na zavedenie poukážok však nespočíval v modrej pilulke na skvalitnenie mužskej potencie. "Hneď oproti mestskému úradu je pohostinstvo nižšej cenovej kategórie, kde končili mnohí poberatelia dávok. Zatiaľ čo veselo popíjali, okolo pobehovali ich hladné deti. Vtedy som sa rozhodol, že to tak nenechám," dodáva. Martinčania sa skontaktovali s mestskou časťou Petržalka, kde už s poukážkami mali svoje skúsenosti, a verejným obstarávaním vybrali spoločnosť na ich výrobu.

Zneužiť sa dá všetko

Vlani v Martine schválili 128 žiadostí o takúto pomoc a rozdali 33 490 € (v priemere od 150 do 300 € na žiadateľa). Od zavedenia poukážok využila pomoc mesta už takmer päťdesiatka ľudí plus ďalších 39 detí, ktoré "spadli" pod samosprávu zo štátneho systému kvôli nedodržiavaniu školskej dochádzky. Vedenie mesta nevylučuje, že takto bude vyplácať aj iné dávky. "Rozhodneme sa podľa vývoja udalostí. Zatiaľ je na hodnotenie ešte veľmi krátky čas, vopred sa však ďalším takýmto novinkám určite nebránime," hovorí primátor. Ten je dokonca presvedčený, že nad vyplácaním formou poukážok by sa mal zamyslieť aj štát v rámci sociálnych dávok. "Treba otvorene povedať, že v rómskej komunite existuje úžera, míňajú sa tam peniaze na alkohol a cigarety. Pokiaľ štát takto rozdáva peniaze, mal by kontrolovať ich využitie. Deti nechodia do školy aj preto, že ich rodičia pijú. Peniaze dokážu vo veľmi krátkom čase rozhádzať napríklad za taxíky, ktorými bežne chodia na nákup. Treba ich naučiť hospodáriť. Je mi jasné, že aj nákupné poukážky vedia špekulanti zneužiť, ale takto im to minimálne skomplikujeme," myslí si Andrej Hrnčiar.

Chceš teplo? Vyrob si ho!

V riešení problémových skupín obyvateľstva chce martinský magistrát zájsť ešte ďalej. Existuje už dokonca projekt akejsi sociálnej štvrte, kde by si jej obyvatelia sami vyrábali energie. "Práve tie sú najväčším problémom neplatičov, takže by sa odbúral jeden veľký problém. V špeciálnej hale by triedili odpad a vyrábali z neho peletky na kúrenie. Rovnako by to bolo aj s elektrickou energiou, ktorej nadbytok by mohli predávať a zarobiť si tak. Na prežitie zimy v teple by museli jednoducho robiť. Je to cesta, ako ich naučiť základným pracovným návykom," vysvetľuje primátor. Tí, čo si budú plniť svoje povinnosti, sa môžu časom presťahovať do lepšieho. V Martine už vytypovali niekoľko lokalít, jediným problémom sú financie. "Náš nápad sa stretol s pozitívnym ohlasom aj u podpredsedu vlády Dušana Čaploviča, štát však v momentálnej situácii nemôže tento pomerne nákladný projekt zafinancovať." Mesto však bude podľa jeho slov naďalej hľadať cesty, ako svoj ambiciózny zámer dotiahnuť do úspešného konca.

Video

Diskusia