Novinky USA: Fiat Chrysler vraj podvádzal rovnako ako VW

13.1. 2017 19:00 Fiat Chrysler s obvinením z podvádzania pri emisných testoch samozrejme nesúhlasí.

Americká Agentúra pro ochranu životného prostredia (EPA) obvinila taliansko-americkú automobilovou skupinu Fiat Chrysler z používania softvéru, ktorý umožňuje obchádzať normy pre emisie oxidu dusíku približne pri 104 000 automobiloch s naftovým motorom.

Ide o druhé takéto obvinenie v USA po afére s obchádzaním testov emisií pri naftových vozoch nemeckej skupiny Volkswagen. Prichádza bezprostredne potom, ako Washington a Volkswagen tento škandál po viac než roku uzavreli.

EPA obvinila Fiat Chrysler, že od roku 2014 predal v USA približne 104 000 užitkových vozov a automobilov typu SUV vybavených softvérom, ktorý pri testovaní emisií naftových motorov umožňuje skrývať vysoko nadlimitné hodnoty oxidov dusíka. To poľa agentúry "jasne a závažne" porušuje zákon na ochranu ovzdušia, pretože auta vykazujú v skúšobniach nižšie emisie než na cestách.

 
USA: Fiat Chrysler vraj podvádzal rovnako ako VW
 Fiat Chrysler chce celú záležitosť riešiť až s novou vládou Donalda Trumpa (Foto: profimedia.sk)

Fiat Chrysler uviedol, že so závermi EPA nesúhlasí a že všetky jeho auta plnia normy stanovené zákonom. Podľa zdroja agentúry Reuters se chce firma proti obvineniu EPA postaviť. Celý spor chce podľa predstaviteľov automobilky riešiť s novou vládou Donalda Trumpa, pričom vyjadrila údiv, že takto závažný problém bol otvorený bezprostredne pred výmenou vlád.

Akcie Fiat Chrysler se po správe prepadli o viac než desať percent a na milánskej burze s nimi bolo niekoľkokrát automaticky prerušené obchodovanie. Akcie skupiny obchodované v New Yorku zaznamenali prvý tohtoročný pokles a zostúpili z rekordných maxím.

Americká vláda tento týždeň uzavrela s Volkswagenom dohodu o urovnaní jeho emisného škandálu. Automobilka v rámci dohody priznala vinu a zaplatí 4,3 miliardy dolárov. Celkové urovnanie sporov v USA ho však bude stáť viac než 17 miliárd dolárov.

Zdroj: martin domček
Diskusia  ()

Video

Diskusia