Bezdrôtová nabíjačka na telefón. Často sa stane, že v reklame na ten-ktorý model zachytíte informáciu o možnosti prítomnosti bezdrôtovej nabíjačky na mobilný telefón. Dávajte si však pozor, takéto nabíjanie musí podporovať aj váš smartfón. Ak tak tomu nie je, tak sa z high-tech nabíjačky stane jednoduchý odkladací priestor.

Novinky Úplne bezkontaktné nabíjanie telefónov: Nemá prelomová technológia nejaké riziká?

Foto: Filip Kadlečík

11.1. 17:00 Mladá spoločnosť chce do áut montovať trojrozmerné antény so zosilňovačmi, ktoré majú byť schopné prenášať energiu do viacerých ľubovoľne umiestnených zariadení súčasne.

Možnosť dobiť svoj smartfón počas jazdy v aute dnes využíva veľké percento motoristov. Mnohí musia siahnuť po klasickom kábli, no stále viac modelov ponúka jednoduchšie bezdrôtové rozhranie. To však bežne obsiahne len jedno zariadenie. S riešením tejto situácie prišla americká firma Yank Technologies a prezentovala ho na výstave Consumer Electronics Show.

Namiesto čoraz bežnejšej štandardizovanej podložky Qi chce táto mladá spoločnosť do áut montovať trojrozmerné antény so zosilňovačmi, ktoré majú byť schopné prenášať energiu rezonančnou indukciou do akumulátora umiestneného na ľubovoľnom mieste v interiéri. Úplne bezkontaktné nabíjanie má pritom fungovať na viacerých zariadeniach súčasne.

Pri novom systéme môže byť telefón umiestnený kdekoľvek v interiéri.
Pri novom systéme môže byť telefón umiestnený kdekoľvek v interiéri.
Zdroj: Yank Technologies

Bezdrôtový prenos elektriny nepreruší ani pohyb cieľového prijímača, pričom okrem telefónov sa to môže týkať napríklad diódových modulov či digitálneho kľúča. Prípadne spätných zrkadiel alebo ďalších zariadení nevyžadujúcich veľa elektriny. Yank Technologies si myslí, že nový systém by mohol pri niektorých komponentoch automobilov úplne nahradiť káble. Pracuje pritom s celkovým výkonom 30 wattov.

Ak to bude naozaj fungovať tak, ako je to prezentované, môže to spôsobiť viaceré zmeny v autách a možno dokonca revolúciu vo svete prenosnej elektroniky. Nemá ale prelomová technológia nejaké riziká? Americká firma obavy zo škodlivého elektromagnetického žiarenia vyvracia a podkladá to dátami od úradu Federal Communications Commission (FCC).

Bezkontaktný nabíjací systém môže mať okrem telefónov aj ďalšie využitia.
Bezkontaktný nabíjací systém môže mať okrem telefónov aj ďalšie využitia.
Zdroj: Yank Technologies

Systém využíva na prenos energie relatívne bezpečné žiarenie s veľkou vlnovou dĺžkou. Podľa meraní FCC technológia vyžaruje v rámci rádiových vĺn iba 0,06 wattu na kilogram, pričom napríklad telefón priložený na uchu dosahuje v rovnakom ohľade až 1,1-1,5 W/kg. Nemalo by teda ísť o riziko. Pred reálnym nasadením ale čaká technológiu ešte mnoho testov, ktoré sa iste dotknú aj jej prípadnej škodlivosti.

Diskusia  ()

Video

Diskusia