2. Tesla chce lítiovú rafinériu

Tesla chce vstúpiť do nového segmentu a uvažuje o výstavbe lítiovej rafinérie na pobreží Mexického zálivu v americkom štáte Texas. Týmto spôsobom by si zabezpečila kľúčový materiál používaný v batériách a tiež zvýšila svoju vertikálnu integráciu, uvádza agentúra Reuters.

O obrom dopyte po lítiu písal TREND aj v ostatnom vydaní. Vyvolal ho záujem kupujúcich o elektromobily, ktorý prudko rastie. Tesla v dokumente pre texaský kontrolný úrad označila plánovanú rafinériu za prvú svojho druhu v Severnej Amerike, v ktorej by sa spracovávala ruda až "do stavu využiteľného na produkciu batérií".

Zdroj: COLIN Matthieu

Ako naznačil šéf Tesly Elon Musk v prvej polovici roka, spoločnosť by takto mohla priamo vstúpiť do ťažobného a rafinérskeho biznisu. Podľa E. Muska je v oblasti rafinácie lítia stále málo aktívnych hráčov, čo podľa neho znamená, že so svojou stávkou naň "nemôže prehrať".

V prípade schválenia by sa výstavba závodu mohla začať v druhom kvartáli budúceho roka, pričom do komerčnej prevádzky by sa mala dostať do konca roka 2024, uviedla Tesla.