Toyota Corolla sa v súčasnosti ponúka v trojlístku karosárskych verzií - ako hatchback, kombi a sedan. Beztak bohatú ponuku teraz ešte rozšíri kompaktné SUV Corolla Cross, ktorá prinesie viac zmien, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Toyota Corolla Cross.
Zdroj: Toyota
Corolla Cross je z pohľadu Toyoty inovátor, okrem piatej generácie pohonu ponúkne ako prvá aj novú virtuálnu prístrojovku.
.
Toyota Corolla Cross.
Zdroj: Toyota

Fanúšikov japonskej značky poteší, že Corolla Cross ako vôbec prvé vozidlo automobilky dostane piatu generáciu hybridného pohonného ústrojenstva. O výkon tu nebude núdza, 146 kW (197 k) zabezpečí benzínový štvorvalec so zdvihovým objemom 2,0 l spojený s elektromotorom. Corolla Cross s pohonom predných kolies zrýchli na stovku 8,1 sekundy.

Nové kompaktné SUV bude dostupné aj s pohonom všetkých kolies, o ktorý sa postará elektromotor integrovaný do zadnej nápravy. V minulosti boli tieto elektromotory často výkonnostne skromné, tento však bude na zadné kolesá posielať 30,6 kW (41 k), čo bude na prekonanie terénnych prekážok určite dostatočné. Zadný elektromotor sa bude do pohonného reťazca pripájať plne automaticky v prípade, že sa zhorší priľnavosť automobilu. Samozrejmosťou je prítomnosť eCVT prevodovky.

Corolla Cross bude inovátorom aj v oblasti kokpitu. Na prvý pohľad je vidieť, že ho zdieľa s ostatnými modelmi rodiny Corolla, avšak dopĺňa ho o virtuálnu prístrojovú dosku s uhlopriečkou 12,3 ". Sekundovať jej bude 10,5" centrálna obrazovka s úplne novým infotainmentom prispôsobeným nárokom európskej klientely. Corolla Cross je technologicky nadupaná aj z pohľadu jazdných asistentov, ktoré prešli vylepšením.

Toyota Corolla Trek - modelový ročník 2022.
Zdroj: Toyota

 

Corolla Cross meria 4 460 mm, o 10 centimetrov viac, než model CH-R. Vozidlo má na šírku 1 825 mm, je vysoké 1 620 mm a ponúkne rázvor 2 640 mm.  Toyota si zatiaľ niektoré technické detaily necháva pre seba. Sľubuje vzdušný a flexibilný vnútorný priestor, no objem kufra ešte nepoznáme.

Model Corolla Cross nie je jedinou novinkou v rodine obľúbených modelov. Nový infotainment obohatí každú karosársku verziu vozidla. Ponuku navyše rozšíri špeciálna edícia Trek, ktorá vďaka plastovému brneniu na blatníkoch i nárazníkoch vyzerá dobrodružnejšie. Tenkrát však nejde iba o optický dojem, verzia Trek má o 20 mm väčšiu svetlú výšku, naozaj teda prejde viac, než bežné kombi. Verzia Trek by podľa všetkého mohla byť dostupná začiatkom roka 2022.