Toyota Highlander patrí za oceánom medzi overené modely japonskej automobilky, u nás sme však o nej donedávna mohli len snívať. Teraz sa priaznivci veľkých SUV dočkali, do ich partie totiž pribudne nový, a veľmi seriózny, konkurent. Toyota Highlander čoskoro dorazí do Európy a neskôr aj na náš trh. My už poznáme detaily európskej verzie.

Toyota Highlander 2021.
Zdroj: Toyota

 Model Highlander je svojim DNA americké SUV a s tým korešpondujú aj jeho rozmery: Na dĺžku dosahuje majestátnych 4 966 mm, ktorými zatieni napríklad aj BMW X5 či Mercedes-Benz GLE aktuálnych generácií. Na šírku za prémiovou konkurenciou mierne zaostáva, no 1 930 mm sľubuje dostatočne priestrannú kabínu. Rovnako aj rázvor na úrovni 2 850 mm či výška 1 755 mm. Mimo segmentu prémiových automobilov bude Highlander budiť rešpekt.

Pre porovnanie, už etablovaný a pomerne obľúbený Kodiaq od Škody je v porovnaní s japonskou novinkou kratší o 269 mm, užší o 48 mm a nižší o 54 mm. Jeho rázvor je kratší o 59 mm. Aj vďaka tomu by Highlander mal ponúknuť dostatok priestoru aj pre prevoz siedmich pasažierov. Medzi rozmerové zaujímavosti patrí aj fakt, že sedadlá v druhom rade sa dajú posúvať v rozmedzí rešpekt budiacich 180 mm.