ikona

Novinky Toyota C-HR: Elektrická verzia odhalená

Foto: Toyota

23.4. 15:16 Na šanghajskej výstave mal premiéru elektromobil s dvojakou identitou, detailné parametre si výrobca zatiaľ necháva pre seba.

Elektrina hrala na tohtoročnom autosalóne v Šanghaji zásadnú rolu. Debutovalo tam množstvo takto poháňaných modelov domáceho pôvodu, ale tiež nejeden produkt zahraničných značiek. Do druhej kategórie sa zaradila aj Toyota C-HR. Na čínskej výstave bola odhalená elektrická verzia extravagantného vozidla a to rovno v dvoch exemplároch.

Elektromobil sa bude v Číne predávať pod dvomi označeniami
Elektromobil sa bude v Číne predávať pod dvomi označeniami
Zdroj: Toyota

V najľudnatejšej krajine sveta má malé japonské SUV dvojakú identitu. Japonci ho tam totiž vyrábajú v rámci dvojice spoločných podnikov a kým fabrika GAC Toyota používa označenie známe aj z našich končín, zo závodu FAW Toyota vychádzajú exempláre označené ako IZOA. Duo sa od seba odlišuje aj maskou chladiča. Pri batériou poháňaných modeloch to neplatí, sú totiž identické.

Dvojičky ohlásené pôvodne už na vlaňajšom šanghajskom veľtrhu sa od exemplárov so spaľovacím motorom odlišujú predným nárazníkom i vyplneným grilom obsahujúcim logo EV. Rozdielne sú tiež aerodynamicky optimalizované disky kolies a predné blatníky s nápisom Electric, ktorý potvrdzuje pohon akumulátorom. Interiér dostal nový volič prevodovky, digitálny prístrojový panel i zopár ďalších detailov týkajúcich sa odlišnej techniky.

Súčasťou úprav interiéru SUV je digitálna prístrojová doska
Súčasťou úprav interiéru SUV je digitálna prístrojová doska
Zdroj: Toyota

Japonská novinka má batériu uloženú pod podlahou, energia z nej prúdi do elektromotora roztáčajúceho predné kolesá. Systém ponúkne viacero jazdných režimov. Toyota prekvapujúco žiadne čísla nezverejnila a tajomstvom teda zostáva aj dojazd na jedno nabitie.

Konkrétne parametre sa dozvieme asi záujemcovia dozvedia až pred štartom predaja. Na čínskom trhu sa elektromobil začne pod obomi označeniami predávať počas budúceho roka, o cenách zatiaľ výrobca nehovorí. Jeho uvedenie na európsky trhy minimálne nateraz neplánuje.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia