Toyota sa v poslednom čase nesústredí iba na hybridné technológie, ale aj na športové automobily. Dôkazom sú modely ako Supra či Yaris GR, ktoré zo šoférskeho pohľadu patria k delikátnym automobilom. Už dávnejšie sme spoznali aj model GR86, ktorý uzavrie dynamické trio. Až teraz sa však dozvedáme, kedy dorazí na starý kontinent.

Toyota GR86.
Zdroj: Toyota

V Európe si dynamické kupé GR86, nástupcu Toyoty GT86, budeme môcť kúpiť na jar roka 2022. Japonská automobilka pritom vopred avizuje, že kapacita výroby agilnej zadnokolky pre naše trhy bude prísne limitovaná na dva roky.

Japonci naznačujú, že kupé bude vstupenkou do sveta výkonných modelov z produkcie Gazoo Racing. Dá sa teda očakávať, že jej cenovka by sa mohla pohybovať pod hranicou 33 000 eur, podliezla by tak aj GR Yaris, ktorý je menší, no vybavený nekompromisnou mechanikou.

Toyota GR86.
Zdroj: Toyota

Zlepšenie (beztak výnimočných) jazdných vlastností sľubuje aj GR86, pod jej kapotou totiž bude pracovať výkonnejší boxer so zdvihovým objemom navýšeným na 2,4 l. Jeho maximálny výkon stúpol na 172 kW (234 k) a krútiaci moment na 250 Nm. Vďaka tomu vozidlo zrýchli na stovku o sekundu rýchlejšie, než predchodca GT86. Toyota sa okrem úpravy agregátu sústredila aj na zníženie hmotnosti a ťažiska či zvýšenie torznej tuhosti karosérie.