Len nedávno sa vedenie Toyoty nechalo počuť, že elektromobilita nemus a nateraz ani nemôže byť jediná cesta pre všetky krajiny sveta. To však neznamená, že by japonský gigant nemal jasné plány súvisiace s elektrifikáciou svojho portfólia. Prednedávnom sme spoznali typ bZ4x, teraz už aj jeho nasledovníkov.

Všetky predstavené novinky na jednej fotografii.
Zdroj: Toyota

Prezident spoločnosti Akio Toyoda, osobne uviedol 17 konceptových automobilov, ktoré predznamenávajú mohutnú elektrickú ofenzívu koncernu Toyota vrátane jeho luxusnej značky Lexus. Jednotlivé avizované automobily si môžete pozrieť v priloženom krátkom videu, alebo v našej galérii.

Z technického hľadiska zatiaľ o novinkách veľa nevieme. Akio Toyoda však napríklad prezradil, že pri kompaktnom SUV rodiny bZ je cieľom dosiahnuť spotrebu elektrickej energie na úrovni 12,5 kWh/100 km, čo by bola fantastická efektivita, akú dnes neponúka žiadny konkurent.

Rodina automobilov Toyota bZ.
Zdroj: Toyota

Do roku 2030 bude Toyota mať vo svojom portfóliu 30 batériových elektromobilov a plánuje ich globálny predaj na úrovni 3,5 milióna kusov. Vysoké ambície má aj Lexus, ktorý by v totožnom roku rád predal 1 milión automobilov, pričom v Európe, USA a Číne už v ponuke budú iba čisté batériové elektromobily.

Rodina elektrifikovaných Lexusov.
Zdroj: Toyota

Prechod na elektrický pohon by priaznivcov luxusnej značky nemal sklamať. Lexus okrem iného naznačil aj príchod nekompromisného športového automobilu so zrýchlením na stovku za niečo viac než 2 sekundy  a dojazdom na úrovni 700 kilometrov. Tento automobil by dokonca mohol využívať batériu s pevným elektrolytom, ktorá sa považuje za ďalší prelomový krok na ceste ku masovému rozšíreniu elektromobilov.