Novela zákona o cestnej premávke, ktorú v stredu (6. 4.) schválila vláda, umožňuje udeľovať vodičské preukazy skupiny C a CE, potrebné pre profesionálnych šoférov kamiónov, vodičom vo veku 18 rokov namiesto súčasných 21.

Pri vozidlách skupín D a DE, čiže pri autobusoch, by sa mal minimálny vek vodiča znížiť z 24 na 21 rokov. Podmienkou má byť absolvovanie kurzu základnej kvalifikácie.

Príslušníci Ozbrojeného bezpečnostného zboru, Hasičského a záchranného zboru alebo profesionálni vojaci, ktorí získajú vodičský preukaz na skupiny C a D v skoršom veku, by ich mohli využívať iba na území Slovenskej republiky, uvádza schválená novela.

Dopravný analytik Jozef Drahovský rozhodnutie vlády chváli, podľa neho pomôže vyriešiť dlhotrvajúci problém nedostatku profesionálnych vodičov na Slovensku.

„Toto len napravuje chybné rozhodnutie z minulosti, keď sme nezmyselne zmenili predpisy a dali sme to až od dosiahnutia nejakého vysokého veku. Tým sa vyrobilo šesť rokov nedostatku vodičov, lebo nikto z mladých vodičov nemohol získať oprávnenie," upozorňuje odborník.

Slovensko tento problém riešilo aj zjednodušením zamestnávania šoférov z niektorých krajín mimo EÚ. Od 1. apríla vláda spustila zrýchlenú schému udeľovania národných víz (D víza) a sprístupnenie slovenského trhu práce pre zahraničných vodičov.

Drahovský však upozorňuje, že vyriešiť nedostatok šoférov sa nepodarí v krátkom čase: „To ešte potrvá a hlavne sa stalo to, že mladí ľudia prestali mať záujem o vodičské povolanie. Tam táto zmena veľa nevyrieši, len trošku pomôže," myslí si.

Dodáva, že zníženie minimálneho veku pre možnosť šoférovať kamión či autobus neohrozí bezpečnosť na slovenských cestách. PREČO? To sa dočítate v našej galérii.

Odkaz na pôvodný článok: https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/slovaci-pozor-prekvapiva-pomoc-vlady-zivot-ulahci-najma-vodicom-kamionov-autobusov