ikona

Novinky Kia Rio: Cenou prekoná magickú hranicu

Foto: Kia

5.3. 2017 12:31 Horúci prírastok v portfóliu kórejskej automobilky sme si už mohli vyskúšať aj naživo. Do kompletnej skladačky menom Kia Rio však stále chýbal jeden dielik. Kórejci už odkryli aj ten, pozrite si slovenské ceny malého hatchbacku.

Kia Rio je na slovenských cestách pomerne bežným zjavom. Platí to pritom aj v celosvetovom meradle. Zástupca segmenetu B je globálne druhým najpredávanejším vozidlom kórejskej značky. Nikto sa preto nedivil, keď automobilka pred niekoľkými mesiacmi odhalila podobu štvrtej generácie.

Štvrtá generácia spravila z dizajnového hľadiska krok správnym smerom
Štvrtá generácia spravila z dizajnového hľadiska krok správnym smerom
Zdroj: Kia

Medzičasom sme sa okrem statického zoznámenia s autom spoznali aj po stránke jazdných vlastností. Pozitíviom je fakt, že Rio vyhovie odporcom, ale aj priaznivcom downisizgu. Ponuku zážihových agregátov totiž na slovenskom trhu otvára motor 1.2 D-CVVT s výkonom 62 kW (84 k). Ten je ako jediná pohononná jednotka novinky spriahnutý s päťstupňovým manuálom.

Fanúšikov tradícií poteší, že k dispozícii je aj výkonnejšia atmosféra 1.4 D-CVVT. Na prednú nápravu posiela 74 kW (100 k). Tento agregát je možné ako jediný spriahnuť so štvorstupňovou samočinnou prevodovkou. Vrchol benzínovej ponuky ovládol prepĺňaný litrový trojvalec, ktorý produkuje 88 kW (120 k) a je skombinovaný s šesťstupňovým manuálom. Malý agregát Kórejci ponúkajú až od verzie Platinum.

Interiér vyzerá najmä vo verzii Platinum výborne
Interiér vyzerá najmä vo verzii Platinum výborne
Zdroj: Kia

Fanúšikov vznetových agregátov poteší motor so zdvihovým objemom 1,4 l, ktorý spaľuje naftu. Ten dosahuje výkon 66 kW (90 k). Pohonná jednotka spolupracuje výhradne so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Je dostupná až od vyhotenia Gold.

Základom ponuky je benzínová jedna-dvojka a jedna-štvorka. Tie môžete mať už vo výbave Silver. Vďaka akciovým cenám je motorizácia 1.2 D-CVVT dostupná už od 9 990 eur, objemnejšia jednotka stojí 10 690 eur, so samočinným štvorstupňom sa cena vyšplhá na 11 390 eur.

Cenovkou novinka podlezie magickú hranicu 10 000 eur
Cenovkou novinka podlezie magickú hranicu 10 000 eur
Zdroj: Kia

Za túto cenu zákazníci dostanú systémy ABS, ESC, Start/Stop, ale aj senzor na kontrolu tlaku v pneumatikách, alarm, predpínače bezpečnostných pášov či sadu airbagov. Z komfortných prvkov sa oplatí spomenúť svetelný senzor, palubný počítač, alebo aj rádio so vstupmi AUX a USB.

Nad základnou výbavou stojí tá s označením Gold. Druhý stupeň už pritom ponúka aj širšiu paletu motorov, s cenovkou 13 900 eur pribúda agregát 1.4 CRDi. V porovnaní s verziou Gold vo výbave naviac nájdete hmlové svetlomety, elektricky sklopné spätné zrkadá, kožou potiahnutý volant či bluetooth handsfree sadu. Rozdiel v cene sa pohybuje na úrovni 1 160 eur.

Kia Rio
Kia Rio
Zdroj: Kia

Na najvyššej úrovni výbavy s označením Platinum sa paleta motorov rozširuje o litrový trojvalec. Kia Rio Platinum s motorom 1.0 T-GDI stojí 14 150 eur. Samozrejmosťou je aj prítomnosť vznetovej jednotky. V tomto vyhotovení je vozidlo vybavené poriadne bohatou nádielkou funkčných prvkov.

Disponuje systémom pre automatické zastavenie vozidla v prípade prekážky a systémom upozorňujúcim na zmenu jazdného pruhu. Ďalej ponúka napríklad LED trubice denného svietenia, dažďový senzor, automatickú klimatizáciu, zadnú parkovaciu kameru, USB konektor vzadu a samostmievajúce spätné zrkadlo.

Za ďalšie príplatky je dostupná napríklad možnosť bezkľúčového vstupu a štartovania, navigačný systém so 7” dotykovou obrazovkou a 7-ročnou aktualizáciou máp či väčšie pneumatiky a disky kolies. V porovnaní s verziou Gold je Platinum drahšia priemerne o 1 550 eur. Ako sa vám pozdávajú ceny novinky? Dajte nám vedieť v diskusii.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia