Fabia je po prvý raz skonštruovaná na modulárnej platforme MQB A0 koncernu Volkswagen, ktorá umožňuje vytvoriť väčší vnútorný priestor v porovnaní s dosluhujúcou verziou.  Oproti predchádzajúcim generáciám model Škoda Fabia narástol vo všetkých smeroch. Dĺžkou 4 108 mm teraz Fabia po prvý raz prekonáva hranicu štyroch metrov. Pritom hmotnosť sa podarilo udržať takmer na úrovni predchádzajúcej generácie. Oproti predchodcovi je dĺžka väčšia o 111 mm a rázvor vzrástol o 94 mm na 2 564 mm. Automobil je teraz aj o 48 mm širší – celková šírka je 1 780 mm.

Nová Škoda Fabia
Zdroj: Škoda Auto

Po prvý raz je v modelovom rade Fabia na želanie k dispozícii digitálna prístrojovka s displejom s uhlopriečkou 26 cm (10,25"). Vodič môže prepínať medzi niekoľkými režimami zobrazenia. Na výber je klasické rozloženie, ktoré  vychádza zo štandardných analógových kruhových budíkov, moderné usporiadanie, redukované zobrazenie, rozšírené zobrazenie, ako aj športový režim s otáčkomerom uprostred, ktorý je súčasťou na želanie dostupného športového paketu. Virtuálny kokpit zobrazuje aj logá rádiových staníc, obaly hudobných albumov a uložené fotografie volajúcich. Okrem toho je možné na displeji zobraziť mapu navigácie s lištou na priblíženie.

Poďme sa ale pozrieť na samotné ceny, s ktorými bude auto začínať na slovenskom trhu. Ako najlacnejší variant s jednolitrovým motorom a 5-stupňovou manuálnou prevodovkou vychádza verzia výbavy Active, ktorá však bude s touto pohonnou jednotkou dostupná až v roku 2022. Jej cena by mala začínať na sume 11 760 €

Aktuálne je najdostupnejší jednolitrový motor s výkonom 59 kW (80 k) vo výbave Active. Tá v sebe zahŕňa Line Assist, rozpoznávanie únavy vodiča, výstrahu pred kolíziou a podporu núdzového brzdenia. Výbornou správou pre zákazníkov s modernými vlohami je, že si nebudú musieť priplácať za optiku s LED technológiou. Štandardom 21. storočia sa stali aj elektrický ovládané predné okná aj vyhrievané spätné zrkadlá. Za toto všetko si človek zaplatí 12 260 €.

Cenník motorizácií.
Zdroj: Škoda

Stredný variant výbavy Ambition pridáva vozidlu tempomat s obmedzovačom rýchlosti, manuálnu klimatizáciu, dáždnik vo  dverách a chrómové prvky interiéru. Najdrahšou verziou sa stáva motorizácia 1.0 TSI s výkonom 81 kW (110 k) vo výbave Style a cenovkou 17 260 €. Tu už dostanetenavyše oproti verzii Ambition predné hmlovky, dvojzónovú automatickú klímu, svetelný, dažďový aj parkovací senzor.

Novinka ponúkne na výber tri systémy infotainmentu. Základný Swing s farebným displejom s uhlopriečkou 16,5 cm (6,5") má viacdotykové ovládanie, tuner na príjem digitálneho rozhlasového vysielania DAB+ a štandardne štyri reproduktory vpredu. Bolero s displejom 20,3 cm (8") má aj Bluetooth s hlasovým ovládaním a navyše dva reproduktory s funkciou priestorového ozvučenia v zadných dverách. Vďaka bezdrôtovej technológii SmartLink sa k nemu dajú prostredníctvom Android Auto a Apple CarPlay pripojiť smartfóny. Nabíjacia priehradka umožňuje indukčné bezdrôtové nabíjanie mobilného telefónu.

Škoda Fabia štvrtej generácie.
Zdroj: Škoda

Tradičnou disciplínou Škody je aj ponuka “Simply Clever” vychytávok. Viaceré z nich sú už známe, no Fabia prináša aj niekoľko nových. Poriadok v interiéri zabezpečuje nový upevňovací klip v odkladacej schránke v stredovej konzole na kreditnú kartu alebo parkovací lístok a gumička slúžiaca ako držiak ceruzky. Viac flexibility prináša odnímateľný držiak na nápoje medzi prednými sedadlami. Nová odkladacia schránka na stredovom tuneli obsahuje odkladací priestor na drobnosti aj pre cestujúcich na zadných sedadlách. Schránka sa umiestni medzi stredovú konzolu a zadné sedadlá a sama sa prichytí. Obidva tieto prvky sú dostupné na želanie pri verzii vybavenia Ambition a štandardne pri verzii Style.

Samozrejme, za niektoré veci je potrebné si priplatiť a v mnohých prípadoch sa to skutočne oplatí, ak si chcete vyskladať auto presne podľa svojcih predstáv. Parkovacie senzory sú napríklad výsadou najvyššej výbavy, takže ak by ste ich dopriali aj verzii Active, doplatili by ste 589 eur. Zaujímavé je, že virtuálny kokpit si zakúpite iba vo výbave Ambition, kde stojí 428 eur. Pre viac detailov treba navštíviť stránku predajcu, kde nájdete podrobný cenník.