TREND zostavil podľa Finstatu rebríček desiatich najväčších firiem na Slovensku z pohľadu ich čistého zisku za rok 2022. V rebríčku sa nachádza len päť sektorov, čo vytvára obraz o tom, ktoré oblasti na Slovensku patria k najväčším, najziskovejším, respektíve monopolným.

Spomedzi prvej desiatky rástol najviac čistý zisk Slovalcu, ten však bol ovplyvnený nútenými zmenami a zastavením výroby hliníka. Najvyšší pokles čistého zisku, takmer o polovicu, zaznamenal košický U. S. Steel. Rekordný hrubý zisk mal Slovnaft. Dosiahol miliardu eur. Na dani by však mala spoločnosť zaplatiť až 625 miliónov eur.

Bonusom rebríčka je významná energetická spoločnosť z Bratislavy, ktorá však hospodárske výsledky ešte nezverejnila. Predpoklad, že by jej čistý zisk stačil na umiestnenie v top 10, je však vysoký.

10. VÚB, a.s., Bratislava

Čistý zisk: 141,1 milióna eur (medziročná zmena +39,7 %)

VÚB vlani už druhý rok po sebe pokračovala v raste tržieb. Keďže dynamika rastu bola štvornásobne vyššie než v prípade Slovenskej sporiteľne, osem percent v porovnaní s 32 percentami, druhá VÚB sa k jednotke trhu výrazne priblížila. Pokiaľ ide o čistý zisk, ten dokázala VÚB zvýšiť až o 40 percent oproti dvom percentám pri jej konkurencii.

VÚB
Zdroj: MICHAL SMRČOK