V mestských oblastiach fungujú intenzívnejšie a v mnohých prípadoch ide o flotily, ktoré cestujú po špecifických trasách – ich využitie je oveľa kontrolovanejšie. Hoci už roky žijeme so stopercentne elektrickými kompaktnými dodávkami, to isté nemôžeme povedať o segmente veľkých dodávok, až na pár výnimiek, akým je Ford E-Transit. Preto je uvedenie tohto Fordu E-Transit Custom na trh také dôležité.

Ford E-Transit Custom.
Zdroj: Ford

Ide o jeden z najkonkurencieschopnejších segmentov na európskom kontinente a bojujú v ňom ťažké váhy ako Volkswagen Transporter, Renault Trafic alebo Mercedes Vito. Ford E-Transit Custom je postavený na úplne novej platforme a je úplne novým vozidlom. Odzrkadľuje to aj jeho dizajn, hoci niektoré bočné panely vyzerajú ako z aktuálnej generácie Transitu. Vyniká najmä jeho predná časť s veľmi nápadnou LED optikou, gigantickou mriežkou s chrómovými detailmi a predným nabíjacím portom.

Na bočnom profile nie je nič prehnane vzrušujúce, no vzadu upútajú pozornosť veľké vertikálne zadné svetlá. Ford momentálne neposkytol fotografie kabíny a neposkytol ani technické údaje ako hmotnosť, nosnosť či rozmery. Aby sme sa dozvedeli viac, budeme musieť počkať. Rovnako nepoznáme detaily o jeho elektrickom pohonnom systéme. Jediné, čo vieme, je, že jeho batéria má veľkú kapacitu a Ford odhaduje, že jeho autonómia v zmiešanom cykle WLTP bude 380 km.

Ford E-Transit Custom.
Zdroj: Ford

Okrem toho Ford prisľúbil, že bude kompatibilný s protokolmi rýchleho nabíjania jednosmerným prúdom - okrem nabíjania striedavým prúdom pri nižšom výkone - a že bude mať systém Pro-Power Onboard. Inými slovami, bude schopný dodávať elektrickú energiu do iných zariadení a dokonca aj do iných elektrických vozidiel, a to výkonom, ktorý zatiaľ nepoznáme, no pokojne by mohol presiahnuť 7 kW. Ford E-Transit Custom sa začne vyrábať v roku 2023, pričom jeho technické údaje a podrobnosti, ktoré potrebujeme vedieť, budú známe čoskoro.