Tesla Model 3

Novinky Tiché vozidlá Tesla končia: Už čoskoro si v nich zmeníte zvuk motora i klaksónu

Foto: Tesla

20.10. 7:00 Elon Musk prezradil na sociálnej sieti Twitter zaujímavú novinku. Majitelia automobilov značky Tesla si budú po novom môcť vybrať, aký zvuk bude ich auto počas vydávať. A aj to, ako bude trúbiť.

Oproti vozidlám s klasickými spaľovacími motormi sú elektromobily nesmierne tiché. Dá sa povedať, že pri nízkej rýchlosti nevydávajú takmer žiaden hluk, čo však môže byť nebezpečné najmä pre chodcov či cyklistov. Práve z tohto dôvodu vybavujú výrobcovia takéto vozidlá generátormi zvuku, ktoré majú upozorňovať na ich pohyb.

Podľa novo schválenej legislatívy z Bruselu, bude od roku 2021 musieť každý elektromobil vydávať počas jazdy zvuk. Obmedzenia či pravidlá o akustickom riešení by malo ísť nie sú, musí mať len určitú hlasitosť a meniť sa v závislosti od rýchlosti vozidla. Voľnú ruku  využila Tesla zaujímavým spôsobom. Američania nepremýšľajú nad tým, aký zvuk by mali vydávať ich vozidlá, pretože si ich budú môcť užívatelia vybrať sami. Elon Musk túto novinku prezradil na sociálnej sieti Twitter. 

Na výber bude hneď niekoľko možností, pričom Musk sa tiež vyjadril, že medzi nimi bude aj zvuk kokosových orechov. To však nestačilo. Zamestnanci v Tesle si povedali, že keď majú mať užívateľa možnosť zvoliť si zvuk motora, tak prečo by nemali mať rovnakú možnosť aj v prípade klaksónu. Kedy bude táto možnosť dostupná nevieme. Musk neinformoval o konkrétnom dátume, ale len o tom, že to bude čoskoro.

Diskusia  ()

Video

Diskusia