Novinky Test rozmrazovačov: Ktorý vám uľahčí život?

Foto: redakcia AUTO BILD

14.2. 9:45 Rannou nepríjemnosťou v zime sa stáva námraza na čelnom skle. Komu sa nechce škrabať, siahne po tekutom rozmrazovači. Mnohé sľubujú rýchlu pomoc. Dokážu však tieto sľuby aj splniť?

Každý vodič, ktorý v zime neparkuje v garáži, pozná ten problém. Vodič ráno v zhone pribehne k autu, no rýchly štart do mestskej premávky sa nekoná. Na čelnom skle totiž sedí viac či menej hrubá vrstva ľadu. Väčšina ľudí siahne po škrabke, iní zas po domácich receptoch typu vlažná voda alebo ponožka nasiaknutá cibuľovou vodou. No oveľa rýchlejším pomocníkom by mohli byť chemické rozmrazovače v spreji dostupné prakticky na každej čerpacej stanici.

AUTO BILD a GTÜ otestovali osem tekutých rozmrazovačov
AUTO BILD a GTÜ otestovali osem tekutých rozmrazovačov
Zdroj: redakcia AUTO BILD

Dokážu však splniť to, čo sľubujú výrobcovia? Redakcia AUTO BILDu sa v spolupráci s nemeckou Spoločnosťou pre technický dohľad (GTÜ) rozhodli otestovať osem rozmrazovačov, ktoré sa predávajú v špecializovaných predajniach, stavebných potrebách a diskontoch. Fľaše s rozprašovačmi stoja od dvoch do ôsmich eur a fungujú na rovnakom princíp: alkohol v rôznej koncentrácii sa má postarať o roztopenie ľadovej škrupiny.

Prísady naviac nesmú príliš rýchlo vyprchať, aby kvapalina na skle opäť nezamrzla. Pri chemickom rozmrazovaní sa totiž z okolia odčerpáva aj minimálne teplo a sklo je ešte chladnejšie. S cieľom zabrániť opätovnej tvorbe ľadu sa do rozmrazovačov pridávajú nemrznúce prostriedky, ako glykol alebo glycerín. Tie však pri príliš vysokej koncentrácii môžu na skle zanechať šmuhy. Dobrý rozmrazovač preto musí obsahovať správny pomer jednotlivých prísad.

Ako sa testovalo

Všetky produkty sa testovali v chladnej komore pri teplote -20°C. Na dve normované sklenené plochy naniesli 25 a 50 gramov vody na meter štvorcový a nechali zamrznúť, aby dosiahli miernu a silnú námrazu. Účinnosť spreja kontrolovali po 30, 60 a 120 sekundách. Následne otestovali okrem iného ochranu pred opätovným namŕzaním, manipuláciu s fľašami a znášanlivosť s ostatnými materiálmi, napríklad, lakom, plastami či tesneniami.

Rozmrazovače by nemali poškodiť gumu, lak ani polykarbónové kryty svetlometov. Žiadny z testovaných produktov nepoškodil gumové tesnenie. Inak dopadli niektoré produkty pri teplotách 80°C v teplotnej komore. Nigrin po hodine zanechal nezvratné poškodenie laku, Brestol na polykarbónových krytoch svetlometov zas mnoho tenkých trhlín. Aral veľmi mierne zmatnil kryty.

Ako dopadol test

Päť z ôsmich produktov sľuby výrobcov splnilo, nakoľko získali najvyššiu známku: zvlášť odporúčaný. Víťazom testu sa stal rozmrazovač siete Aral, ktorý s odstupom preukázal najlepšiu rozmrazovaciu schopnosť a ochranu pred opätovným zamrznutím. Aj pri silnej vrstve ľadu sa najneskôr do dvoch minút ukázala úplne čistá sklenená plocha. Presvedčil aj Sonax, ten však patril medzi najdrahšie v teste. To, že kvalita nemusí byť vždy drahá, dokázala značka Auto XS z diskontnej siete Aldi Süd, ktorá stála necelé dve eurá. Naviac má balenie väčší obsah a kvalitou je na úrovni oveľa drahšieho Sonaxu.


Podrobnosti k jednotlivým rozmrazovačom nájdete v galérii


Na poslednom mieste skončil Brestol, nakoľko krátko po použití plocha opäť zamrzla a vytvorili sa ľadové kvety. Aj z hľadiska bezpečnosti dostal mínusové body za to, že z rozprašovacej hlavice kvapkala tekutina, hoci fľaša stála. Určité pochybnosti mali experti aj pri produktoch značiek Shell, Netto a Aldi Süd, kde je na fľašiach ikona vybuchujúcich pľúc. „Hoci sledovanie takýchto varovaní nebolo súčasťou testu, môže však naznačovať, že dobrá účinnosť sa dosahuje dosť jedovatými látkami,“ upozorňuje expert GTÜ Wolfgang Hoffmann.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD

Video

Diskusia