Novinky Tesle sa darí, jej predaj stúpol o polovicu

Foto: Dreamstime

5.7. 17:00 Tesla v druhom štvrťroku vystúpila z radu, keďže ako jediná automobilka dokázala na domovskom trhu predať viac áut. Jej predaj stúpol o viac než polovicu.

Americký výrobca elektromobilov Tesla oznámil prudký nárast dodávok v 2. štvrťroku 2019, čo kontrastuje s poklesom predaja, ktorý zaznamenala väčšina výrobcov áut na americkom trhu v 1. polroku tohto roka. Automobilky to pripísali vyšším nákladom domácností, ktoré ovplyvnili ich výdavky.

Tesla za tri mesiace do konca júna dodala klientom 95 200 vozidiel, čo je rekord a nárast o viac ako 50 percent oproti predchádzajúcemu štvrťroku. Spoločnosť, ktorá čelí obavám z oslabenia dopytu po jej elektromobiloch, po zverejnení výsledkov skonštatovala, že "má dobrú pozíciu na pokračovanie rastu celkovej produkcie a dodávok v 3. štvrťroku."

Iné automobilky, ako sú General Motors, ale aj Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a Toyota, oznámili za 1. polrok pokles predaja v USA, aj keď koncern FCA v samotnom júni dosiahol nárast odbytu o dve percentá.

Výsledky boli zhruba v súlade s prognózami analytikov a odrážajú mierne ochladenie na americkom trhu s autami vzhľadom na vyššie úroky z pôžičiek na autá.

General Motors nahlásil za 1. polrok pokles predaja o 4,2 percenta na 1,4 milióna vozidiel, pričom v 2. štvrťroku sa jeho odbyt znížil o 1,5 percenta. Toyota oznámila, že jej predaj v Severnej Amerike sa v 1. polroku znížil o 3,1 percenta na 1,2 milióna vozidiel. Fiat Chrysler vykázal za 1. polrok pokles odbytu o dve percentá na 1,1 milióna áut. Za dvojpercentný nárast predaja v júni vďačí zvýšeniu predaja menších nákladných áut Ram o 45 percent. 

(TASR)

Zdroj: TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia