Elon Musk už dávnejšie priznal, že automobilka Tesla Motors pripravuje špičkový Model S nesúci prívlastok Plaid. Jeho prototypy testovala okrem iného aj na Nürburgringu. Nový vrchol svojej palety aktuálna firma uvádza na americký trh, pridala ho do on-line konfigurátora a upozornila na to prostredníctvom videa. Sľubuje pritom naozaj úžasné parametre.

O tejto verzii sme doteraz vedeli viac-menej len to, že bude mať tri elektromotory. Ich presný výkon stále nepoznáme. Kalifornská značka hovorí o stáde 1 100+ koní, vďaka ktorému má liftback zvládnuť šprint z 0 na 60 míľ za hodinu (96 km/h) pod magické 2 sekundy. Znamenalo by to rekordné zrýchlenie medzi sériovými autami. Výnimočný je tiež čas na štvrť míle, ktorú má najsilnejší Model S zdolať pod 9 sekúnd.

On-line konfigurátor už pri liftbacku ponúka variant Plaid.
On-line konfigurátor už pri liftbacku ponúka variant Plaid.
Zdroj: Tesla Motors

Tesla okrem toho spomína najvyššiu rýchlosť rovných 200 míľ za hodinu (322 km/h), ale tiež dojazd vyše 800 kilometrov. Plaid vraj prejde na jedno nabitie viac než 520 míľ (837 km). Zatiaľ sme sa nedozvedeli, akú kapacitu bude mať v tomto prípade batéria. No vyšplhať sa môže k úrovni 120 kWh.

Uvádzané parametre znamenajú, že Model S vo všetkých číslach prekonáva nedávno uvedený Lucid Air pochádzajúci taktiež z Kalifornie. Ten mala Tesla poraziť aj na trati Laguna Seca o približne tri sekundy. Navrch však má aj cenou: kým Air v špičkovej verzii stojí najmenej 169-tisíc dolárov (asi 144-tisíc eur), pre Model S Plaid platí základná suma 134 490 dolárov (114 600 eur). Prvé exempláre sa majú k zákazníkom dostať koncom budúceho roka.