V zmene vnímania elektromobilov verejnosťou zohrala kľúčovú úlohu Tesla Model S. Tento liftback ako prvý ukázal, že batériový model môže byť atraktívny, komfortný i rýchly. No najmä ponúknuť naozaj použiteľný dojazd. Jeho náskok však konkurencia doťahuje: Audi nachystala e-tron GT, Porsche nestíha vyrábať Taycan a Mercedes-Benz ťahá na model EQS. Do toho navyše vstupuje Lucid Air.

Elektrický automobil Lucid Air, dlho ohlasovaný ako najväčší konkurenčný model spoločnosti Tesla, začal svoj automobilový život. Z výrobných liniek továrne zišli prvé sériové exempláre a ich dodanie zákazníkom sa očakáva koncom októbra. Spoločnosť už na samom začiatku výroby a po mnohých predchádzajúcich oznámeniach poukazuje na to, že ešte pred začiatkom výroby získala na Lucid Air až 13 000 rezervácií.

Lucid Air.
Zdroj: Lucid Motors

Lucid sa chváli aj tým, že Air vo verzii Dream Edition dokáže na jedno nabitie batérie prejsť až 837 kilometrov, čo je o 162 kilometrov viac ako jeho najpriamejší konkurent - Tesla Model S. Dream Edition je najluxusnejšou a najlepšie vybavenou verziou modelu Air a prvou, ktorá sa dostala do výroby. Po dodaní už objednaných exemplárov Lucid spustí výrobu a dodávky základnej a športovej verzie Touring a Grand Touring.

Air má byť dostupný so štyrmi rôznymi verziami techniky. Už pri prezentácii prototypu v roku 2016 sa spomínal výkon vyše 1 000 koní a nešlo o prázdne sľuby. Magickú cifru kalifornský sedan skutočne prekoná. V špičkovej verzii Dream Edition majú jeho dva elektromotory poháňajúce obe nápravy dosahovať 1 080 konských síl, no ide o údaj v imperiálnych jednotkách. Podľa metrickej sústavy by malo ísť o 805 kW (1 095 k). Vrcholný model sľubuje zrýchlenie z 0 na 60 míľ za hodinu (96 km/h) v priebehu 2,5 sekundy a zdolanie štvrťmíľového šprintu za 9,9 s. To sú hodnoty z ríše hyperšportov.